Ilustracje bywają równie ciekawe jak lektura ulubionych książek. A może by tak samodzielnie zobrazować jakąś niezwykłą opowieść? Zapraszamy na cykl warsztatów z tworzenia ilustracji, który pomoże sprostać temu wyzwaniu.
Inspiracji do autorskich ilustracji poszukamy w trakcie wirtualnego spaceru po wnętrzach pałacu wilanowskiego. Z pewnością znajdziemy tu niezwykłe i zaskakujące przedmioty, które do nas przemówią, a być może nawet ujawnią swoje pilnie strzeżone przez stulecia sekrety. Te niesamowite historie utrwalimy na kartce papieru w postaci barwnych rysunków. Poznamy tajniki sztuki opowiadania obrazem, technikę rysowania piórem i tuszem oraz nauczymy się malować akwarelami. Dowiemy się, w jaki sposób można wykorzystywać ilustracje do snucia opowieści, które trafią do serc słuchaczy. Za przykład posłużą nam niezwykłe karty narracyjno-ilustracyjne do czytania i opowiadania legendy o królu Janie III i słynnym dębie Bartku. Dzięki nim odkryjemy magię japońskiego teatrzyku obrazkowego, zwanego kamishibai.
Na cykl składa się pięć warsztatów:
Ciekawski obserwator
W trakcie zajęć zajrzymy do pracowni artysty ilustratora, aby poznać kolejne etapy procesu powstawania ilustracji. Inspiracji do swoich prac poszukamy, przeglądając udostępnione cyfrowo zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wybierzemy przedmioty, które budzą największe zainteresowanie albo intrygują. Poznamy ich zastosowanie, właścicieli i burzliwe losy. Nauczymy się odwzorowywać kształty przedmiotów na kartce papieru, rysując je z obserwacji.
Niepowtarzalny pomysł
Bez dobrego pomysłu nie ma ciekawej ilustracji. A skąd biorą się pomysły? Rodzą się one w naszych głowach, kiedy bawimy się w skojarzenia i odgadujemy ukryte znaczenia słów. W trakcie zajęć nauczymy się szkicować swoje pomysły, aby móc stworzyć wyjątkową ilustrację z niezwykłą historią.
Malarz ilustracji
Od pomysłu do realizacji wiedzie daleka droga. W trakcie zajęć dowiemy się, co to jest niewidoczny szkic, białe światło, czarna kreska i poeksperymentujemy z kolorami. Poznamy narzędzia i media malarskie, za pomocą których stworzymy barwne ilustracje.
Kreska czyni cuda
W trakcie zajęć przygotujemy podłoże malarskie i stworzymy szkice swoich ilustracji. Dowiemy się, które detale mają znaczenie dla ilustratora i w jaki sposób można oddać fakturę przedmiotu. Krok po kroku będziemy tworzyć miniaturowe dzieła sztuki.
Kolor ma znaczenie
Kolor potęguje znaczenie ilustracji. Dobór odpowiednich barw może wywołać określone emocje i wpłynąć na nastrój odbiorcy. W trakcie warsztatów poznamy zasady łączenia kolorów i ich znaczenie symboliczne. Zastanowimy się, w jaki sposób ilustracje zmieniają narrację o przedmiocie. Dowiemy się, co kryje się pod słowem „kamishibai”.
Warsztaty poprowadzi artystka ilustratorka Julia Konieczna-Latoś.
Julia Konieczna-Latoś – ilustratorka, urodzona w Warszawie w roku 1991. Absolwentka Cambridge School of Art. Jej prace znajdują się w publikacjach skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Tworzy ilustracje w technice piórka, tuszu i akwareli, które ukazują świat magicznej rzeczywistości, pełen dziecięcej wyobraźni i artystycznego warsztatu.
Jej prace wystawiane były w takich instytucjach jak: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Żydowskie Muzeum Galicja, POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. Obecnie współpracuje z firmą technologiczną Well of Art jako autorka konceptu i obrazów dla scenariuszy i gier edukacyjnych.
Dla kogo: warsztaty familijne (dzieci od 8 lat)
Kiedy: 25 listopada, godz. 11.00–15.00 oraz 26 listopada, godz. 13.30–17.30.
Gdzie: Scriptorium Villa Nova
Bilet: 80 zł (od osoby)
Szczegółowe informacje o warsztatach:
Katarzyna Pietrzak
m: kpietrzak@muzeum-wilanow.pl
t: 22 54 42 758
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie