poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Marynarz na dnie morza. Kino organowe NFM

Komedia Marynarz na dnie morza z 1924 roku Bustera Keatona to film, który sam słynny komik uważał za najlepszy w swoim dorobku. Jego projekcji towarzyszyć będą improwizacje organowe znakomitego Karola Mossakowskiego – pierwszego zagranicznego organisty tytularnego kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciela improwizacji, przez trzy sezony artysty rezydenta w Radio France, a obecnie w NOSPR. Wirtuozowi nieobca jest też improwizacja do filmu – jego akompaniament do Męczeństwa Joanny d’Arc, wykonany podczas Festiwalu Lumière w Lyonie w 2017 roku, został wydany na płycie DVD przez Gaumont-Pathé.

Wakacyjne Kino organowe NFM nawiązuje do tego krótkiego epizodu w dziejach kinematografii, jakim jest historia wykorzystywania w salach kinowych organów. Od pierwszego pokazu słynnego Wyjścia robotników z fabryki braci Lumière przez ponad trzydzieści lat kino pozostawało nieme. W tym czasie właściciele kin radzili sobie z brakiem dźwięku podczas seansu w różny sposób. Na początku do udźwiękowiania filmów na żywo angażowano pianistów, niektóre kina stać było też na opłacanie zespołów muzycznych, a nawet orkiestr. Pojawiła się jednak inna alternatywa. W 1914 roku prawa do budowy organów teatralnych według pomysłu Anglika Roberta Hope-Jonesa przejęła amerykańska firma Wurlitzer. Jej fabrykę opuściło prawie dwa i pół tysiąca instrumentów i lwia część spośród nich trafiła właśnie do kin. Wynalazek dotarł z czasem także do Polski. Pod koniec lat dwudziestych oryginalny amerykański instrument zamontowano w warszawskim kinie Colosseum. W podobnym czasie organy polskiej konstrukcji trafiły też do kina Słońce w Poznaniu. Już jednak w 1930 roku zaczęły pojawiać się w naszym kraju pierwsze filmy dźwiękowe i jakiekolwiek instrumenty muzyczne w kinach przestały być potrzebne.

Slapstickowy, imponujący pod względem technicznym Marynarz na dnie morza przedstawia perypetie granego przez Bustera Keatona Rollo Treadwaya. Zamożny Treadway postanawia oświadczyć się pochodzącej z bogatego domu dziewczynie, Betsy O’Brien. Kiedy spotyka się z odrzuceniem, seria zbiegów okoliczności powoduje, że trafia ze swoją niedoszłą narzeczoną na pokład pustego okrętu wojennego, który w wyniku sabotażu zostaje odcumowany i rozpoczyna samotny dryf po Pacyfiku. Pokaz filmu z muzyką na żywo w Sali Głównej NFM odbędzie się w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Program:

28.07 pt. 19:30

Marynarz na dnie morza (The Navigator), reż. Buster Keaton, Donald Crisp (1924) – pokaz filmu niemego z muzyką improwizowaną na żywo

Wydarzenie w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty

Osoby posiadające karnety i akredytacje na pokazy 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty po ich okazaniu (lub przedstawieniu dowodu zakupu) są uprawnione do zniżki w wysokości 20% przy zakupie dwóch biletów na każde z wydarzeń organizowanych w ramach Kina Organowego NFM. Promocja jest dostępna w Kasie NFM do wyczerpania puli objętej nią biletów.Wykonawcy:

Karol Mossakowski – organy

Sebastian Smoliński – wprowadzenie

Czas trwania:60 minut

Lokalizacja: NFM, Sala Główna, plac Wolności 1, Wrocław, Pokaż na mapie

Cennik: od 20 do 65 zł

Źródło: Narodowe Forum Muzyki (nfm.wroclaw.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...