czwartek, 19 grudnia, 2024

Marynarz na dnie morza. Kino organowe NFM

Komedia Marynarz na dnie morza z 1924 roku Bustera Keatona to film, który sam słynny komik uważał za najlepszy w swoim dorobku. Jego projekcji towarzyszyć będą improwizacje organowe znakomitego Karola Mossakowskiego – pierwszego zagranicznego organisty tytularnego kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciela improwizacji, przez trzy sezony artysty rezydenta w Radio France, a obecnie w NOSPR. Wirtuozowi nieobca jest też improwizacja do filmu – jego akompaniament do Męczeństwa Joanny d’Arc, wykonany podczas Festiwalu Lumière w Lyonie w 2017 roku, został wydany na płycie DVD przez Gaumont-Pathé.

Wakacyjne Kino organowe NFM nawiązuje do tego krótkiego epizodu w dziejach kinematografii, jakim jest historia wykorzystywania w salach kinowych organów. Od pierwszego pokazu słynnego Wyjścia robotników z fabryki braci Lumière przez ponad trzydzieści lat kino pozostawało nieme. W tym czasie właściciele kin radzili sobie z brakiem dźwięku podczas seansu w różny sposób. Na początku do udźwiękowiania filmów na żywo angażowano pianistów, niektóre kina stać było też na opłacanie zespołów muzycznych, a nawet orkiestr. Pojawiła się jednak inna alternatywa. W 1914 roku prawa do budowy organów teatralnych według pomysłu Anglika Roberta Hope-Jonesa przejęła amerykańska firma Wurlitzer. Jej fabrykę opuściło prawie dwa i pół tysiąca instrumentów i lwia część spośród nich trafiła właśnie do kin. Wynalazek dotarł z czasem także do Polski. Pod koniec lat dwudziestych oryginalny amerykański instrument zamontowano w warszawskim kinie Colosseum. W podobnym czasie organy polskiej konstrukcji trafiły też do kina Słońce w Poznaniu. Już jednak w 1930 roku zaczęły pojawiać się w naszym kraju pierwsze filmy dźwiękowe i jakiekolwiek instrumenty muzyczne w kinach przestały być potrzebne.

Slapstickowy, imponujący pod względem technicznym Marynarz na dnie morza przedstawia perypetie granego przez Bustera Keatona Rollo Treadwaya. Zamożny Treadway postanawia oświadczyć się pochodzącej z bogatego domu dziewczynie, Betsy O’Brien. Kiedy spotyka się z odrzuceniem, seria zbiegów okoliczności powoduje, że trafia ze swoją niedoszłą narzeczoną na pokład pustego okrętu wojennego, który w wyniku sabotażu zostaje odcumowany i rozpoczyna samotny dryf po Pacyfiku. Pokaz filmu z muzyką na żywo w Sali Głównej NFM odbędzie się w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Program:

28.07 pt. 19:30

Marynarz na dnie morza (The Navigator), reż. Buster Keaton, Donald Crisp (1924) – pokaz filmu niemego z muzyką improwizowaną na żywo

Wydarzenie w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty

Osoby posiadające karnety i akredytacje na pokazy 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty po ich okazaniu (lub przedstawieniu dowodu zakupu) są uprawnione do zniżki w wysokości 20% przy zakupie dwóch biletów na każde z wydarzeń organizowanych w ramach Kina Organowego NFM. Promocja jest dostępna w Kasie NFM do wyczerpania puli objętej nią biletów.Wykonawcy:

Karol Mossakowski – organy

Sebastian Smoliński – wprowadzenie

Czas trwania:60 minut

Lokalizacja: NFM, Sala Główna, plac Wolności 1, Wrocław, Pokaż na mapie

Cennik: od 20 do 65 zł

Źródło: Narodowe Forum Muzyki (nfm.wroclaw.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...