środa, 1 maja, 2024

Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane

W poniedziałek (20 września) w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy wręczono wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków Hereditas Saeculorum oraz nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon. Spotkanie uświetnił koncert Mariusza Lubomskiego.

– Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz dla tych, którzy promują tradycję Kujaw i Pomorza. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu lokalnej i regionalnej tożsamości – mówił wręczający nagrody marszałek województwa kujawsko – pomorskiego Piotr Całbecki.

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

W kategorii Prace konserwatorskie i restauratorskie
  • Parafia Rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) za wykonanie konserwacji elewacji zewnętrznych i remont dachu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące
  • Muzeum Twierdzy Toruń – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu za adaptację koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń.
W kategorii Szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków

Zbigniew Nawrocki

Zainicjował i zrealizował szereg istotnych dla Torunia programów ochrony zabytków, w tym m.in. program badań archeologiczno-architektonicznych i konserwacji ruin zamku Dybowskiego, remonty i konserwację Dworu Artusa, murów miejskich i elewacji ratusza staromiejskiego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji do wniosku o wpisanie toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Andrzej Budziak

Andrzej Budziak, dyrektor Pałacu Lubostroń, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, prowadzenie szeroko zakrojonej działalności kulturalnej i turystyczno-edukacyjnej oraz orga­nizacyjne wsparcie przedsięwzięć konserwatorskich. Na szczególną uwagę zasługuje przeprowadzona w 2017 roku rekonstrukcja parku zniszczonego nawałnicami. W ostatnich latach zabytkowy zespół został doprowadzony do poziomu kwalifikującego do ubiegania się o tytuł Pomnika Historii.

Musejon – wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

W kategorii Wystawa 
  • nagroda Musejon: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za realizację projektu „Ceramika Jana Limonta”
  • wyróżnienia: spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (za projekt „120 lat bydgoskich wodociągów i kanalizacji”) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za wystawę „Archeologia w Biskupinie. Osada na półwyspie”).
  W kategorii Działalność naukowa i wydawnicza
  • nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania toruńskiego piernikarstwa”
  • wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach”) i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi  w Grudziądzu (za publikację pod redakcją Wiesława Sieradzana „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”).
  W kategorii Edukacja i regionalizm
  • nagroda Musejon: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za akcję #MuzeumWdomu
  • wyróżnienia: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za projekt #wirtualne muzeum”) i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Co robimy w ciemności? – Noc Muzeów online”).

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...