niedziela, 22 grudnia, 2024

Miasto wesprze ochronę i promocję zabytków

Dotacje na kolejne działania w zakresie promocji, opieki i ochrony zabytków otrzymają lokalne organizacje, z którymi dzisiaj w ratuszu podpisano umowy. Ich pomysły zostały najwyżej ocenione w otwartym konkursie zorganizowanym przez miasto.

Podczas spotkania z organizacjami, które otrzymają pieniądze prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podziękował za pracę i zaangażowanie.

– Sfera zabytków Rzeszowa jest dla mnie także niesamowicie istotna. Liczę, że w kolejnych latach samorząd stanie finansowo na nogi i będzie mógł sobie pozwolić na większe nakłady w tym aspekcie. Ruszamy po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku i troska o dziedzictwo oraz jego pokazywanie będzie zyskiwać na znaczeniu. A skoro tak, to i nakłady na ten cel trzeba będzie zwiększać. Bardzo się cieszę, że możemy z państwem współpracować i dziękuję za prowadzoną działalność – mówi Konrad Fijołek.

Pieniądze zostały rozdysponowane w drodze otwartego konkursu ofert pn. „Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego”. Celem zadania jest upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami Rzeszowa wśród właścicieli, posiadaczy i użytkowników obiektów zabytkowych oraz popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach Rzeszowa.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu, przyznano następujące dotacje:

  1. dla Stowarzyszenia Katolickiego TABOR na realizację zadania pn. Publikacja książki na 25-lecie otwarcia Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie (30 000 zł),
  2. dla Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na realizację zadania pn. „Dawno temu w Rzeszowie” – posłuchaj o dawnym Rzeszowie. Archeologia i historia miasta w podcastach. Cykl podcastów internetowych (8 400 zł),
  3. dla Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia w Rzeszowie na realizację zadania pn. Staromiejskie spacery historyczne (4 800 zł),
  4. dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Huberta w Rzeszowie na realizację zadania pn. Działania promujące barokową kaplicę pw. św. Huberta w Rzeszowie (11 500 zł),
  5. dla Stowarzyszenia Sokole Gniazdo na realizację zadania pn. Spacerem po Rzeszowie 2023 (5 300 zł).

Ks. Paweł Batory – diecezjalny konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, koordynator pierwszego zadania tłumaczy, że pieniądze zostaną przeznaczone na wydanie publikacji z okazji 25-lecia działalności. – To będzie publikacja na temat naszych zbiorów i działalności. Nigdy wcześniej nie przygotowaliśmy takiego wydawnictwa, cieszę się, że dzięki temu więcej ludzi będzie mogło się o nas dowiedzieć – mówi ksiądz Paweł Batory.   

Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego dotacja pozwoli zrealizować ciekawe przedsięwzięcie dotyczące najstarszej historii Rzeszowa. – To jej najmniej popularna część, ale my postaramy się to zmienić. Opracujemy wspólnie z panią redaktor Grażyną Bochenek serię podcastów na temat najstarszych dziejów miasta – mówi Dariusz Bobak, dyrektor zarządu Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia w Rzeszowie zaproponowało „Staromiejskie spacery historyczne”.

– Nasza organizacja ma już prawie 30 lat, zajmujemy się budowaniem pamięci o najstarszej dzielnicy Rzeszowa. Na początek wydawaliśmy specjalne zeszyty, później zajęliśmy się gromadzeniem zasobów. Działają też izba i ścieżka historyczna, a teraz po ścieżce będziemy prowadzić spacery. W ich trakcie mieszkańcy poznają ciekawe fakty o tej części miasta – tłumaczy Barbara Machniak, wiceprezes Stowarzyszenia.

Spacery, ale przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży przygotowało też Stowarzyszenie Sokole Gniazdo. – Chcemy przybliżyć historię miasta od czasów konfederacji barskiej, po dzisiejsze czasy. Zrobimy to poprzez lokalne zabytki. Aby było ciekawie, będą to wydarzenia z elementami gry i quizu – mówi Kamil Sznajder, prezes Stowarzyszenia.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Huberta w Rzeszowie przeznaczy dotację na promocję barokowej kaplicy pw. św. Huberta.

– Odbywają się w niej już nabożeństwa, śluby i koncerty. Chcemy teraz aby ten obiekt służył jeszcze szerzej lokalnej społeczności. Planujemy zawiesić tutaj tablicę informacyjną, zorganizować dzień otwarty, podczas którego opowiemy o rodzie Lubomirskich i samym budynku. Wydamy też pamiątkową broszurę – mówi ks. Józef Mucha – proboszcz parafii.

Fot. Grzegorz Bukała, tekst: Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...