środa, 22 stycznia, 2025

Międzynarodowe Centrum Kultury zaangażowane w politykę kulturalną na Bałkanach

W czasie gdy w Brukseli odbywa się szczyt Unia Europejska–Bałkany Zachodnie, Międzynarodowe Centrum Kultury partneruje organizowanemu w dniach 9-21 grudnia 2023 roku przez Instytut Polski w Belgradzie międzynarodowemu forum kultury „Po raz pierwszy! Serbia, Ukraina, Polska”. To swoisty „festiwal otwarcia” tej nowej placówki dyplomacji kulturalnej w Republice Serbii i zarazem pierwszej polskiej tego typu placówki na Bałkanach. 

– Bardzo się cieszę, że MCK uczestniczy w inauguracji Instytutu Polskiego w Belgradzie, bo to oznacza, że Polska ma szansę wzmocnić wreszcie swoją obecność na Bałkanach. To ważny i strategiczny kierunek, w szczególności w związku z toczącą się w Ukrainie wojną. Jednym z celów MCK jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski, jako kraju promującego współpracę kulturalną w regionie Europy Środkowej. Wierzymy, że kultura może być katalizatorem dialogu. Mam nadzieję, że ta wizyta przerodzi się w dłuższą i owocną współpracę – mówi Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

MCK od ponad trzydziestu lat specjalizując się w sprawach kultury i dziedzictwa, jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowej debaty. Zaangażowanie Centrum w działania związane z budowaniem partnerskich relacji jest platformą dialogicznego wzmacniania głosu Polski w Europie Środkowej. W „Dniu Europy Środkowej”, organizowanym 16 grudnia w ramach forum, Łukasz Galusek, dyrektor programowy MCK, weźmie udział w dyskusji „Nowe perspektywy dla Europy Środkowej”, która odbędzie się w Centrum Kulturowej Dekontaminacji, najważniejszym ośrodku serbskiej kultury niezależnej, założonym w 1994 roku przez legendarną publicystkę i dramaturżkę, działaczkę społeczną Borkę Pavićević. Z kolei Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji wydawanego przez MCK kwartalnika „Herito”, zaprezentuje dorobek pisma, obejmującego już 50 numerów. Ponadto Agata Wąsowska-Pawlik i Łukasz Galusek spotkają się w Belgradzie z Miodragiem Ivanoviciem, sekretarzem stanu w serbskim Ministerstwie Kultury i Informacji, oraz Bojaną Borić-Brešković, dyrektorką tamtejszego Muzeum Narodowego.

Z okazji 30. rocznicy upamiętnienia zburzenia pięknego Starego Mostu w Mostarze w Bośni i Hercegowinie, symbolu krwawego konfliktu, który w latach 90. przetoczył się przez Bałkany po rozpadzie Jugosławii, w dniu 13 grudnia, MCK, Fundacja Pogranicze” w Sejnach oraz mostarskie Centrum Kultury OKC Abrašević, zorganizowały w księgarni „Ivo Andrić” spotkanie poświęcone filozofii budowania mostów w kulturze i w przestrzeni społecznej. Jego gośćmi byli Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, i Łukasz Galusek, a poprowadził je Husein Oručević, konsul honorowy RP w Mostarze.

Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...