poniedziałek, 27 maja, 2024

Międzynarodowe Centrum Kultury zaangażowane w politykę kulturalną na Bałkanach

W czasie gdy w Brukseli odbywa się szczyt Unia Europejska–Bałkany Zachodnie, Międzynarodowe Centrum Kultury partneruje organizowanemu w dniach 9-21 grudnia 2023 roku przez Instytut Polski w Belgradzie międzynarodowemu forum kultury „Po raz pierwszy! Serbia, Ukraina, Polska”. To swoisty „festiwal otwarcia” tej nowej placówki dyplomacji kulturalnej w Republice Serbii i zarazem pierwszej polskiej tego typu placówki na Bałkanach. 

– Bardzo się cieszę, że MCK uczestniczy w inauguracji Instytutu Polskiego w Belgradzie, bo to oznacza, że Polska ma szansę wzmocnić wreszcie swoją obecność na Bałkanach. To ważny i strategiczny kierunek, w szczególności w związku z toczącą się w Ukrainie wojną. Jednym z celów MCK jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski, jako kraju promującego współpracę kulturalną w regionie Europy Środkowej. Wierzymy, że kultura może być katalizatorem dialogu. Mam nadzieję, że ta wizyta przerodzi się w dłuższą i owocną współpracę – mówi Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

MCK od ponad trzydziestu lat specjalizując się w sprawach kultury i dziedzictwa, jest aktywnym uczestnikiem międzynarodowej debaty. Zaangażowanie Centrum w działania związane z budowaniem partnerskich relacji jest platformą dialogicznego wzmacniania głosu Polski w Europie Środkowej. W „Dniu Europy Środkowej”, organizowanym 16 grudnia w ramach forum, Łukasz Galusek, dyrektor programowy MCK, weźmie udział w dyskusji „Nowe perspektywy dla Europy Środkowej”, która odbędzie się w Centrum Kulturowej Dekontaminacji, najważniejszym ośrodku serbskiej kultury niezależnej, założonym w 1994 roku przez legendarną publicystkę i dramaturżkę, działaczkę społeczną Borkę Pavićević. Z kolei Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji wydawanego przez MCK kwartalnika „Herito”, zaprezentuje dorobek pisma, obejmującego już 50 numerów. Ponadto Agata Wąsowska-Pawlik i Łukasz Galusek spotkają się w Belgradzie z Miodragiem Ivanoviciem, sekretarzem stanu w serbskim Ministerstwie Kultury i Informacji, oraz Bojaną Borić-Brešković, dyrektorką tamtejszego Muzeum Narodowego.

Z okazji 30. rocznicy upamiętnienia zburzenia pięknego Starego Mostu w Mostarze w Bośni i Hercegowinie, symbolu krwawego konfliktu, który w latach 90. przetoczył się przez Bałkany po rozpadzie Jugosławii, w dniu 13 grudnia, MCK, Fundacja Pogranicze” w Sejnach oraz mostarskie Centrum Kultury OKC Abrašević, zorganizowały w księgarni „Ivo Andrić” spotkanie poświęcone filozofii budowania mostów w kulturze i w przestrzeni społecznej. Jego gośćmi byli Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, i Łukasz Galusek, a poprowadził je Husein Oručević, konsul honorowy RP w Mostarze.

Dorota Korohoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...