środa, 22 stycznia, 2025

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Zacznij tam, gdzie jesteś. Użyj tego, co masz. Rób co możesz.
Arthur Ashe, amerykański tenisista i pierwszy Afroamerykanin, który wygrał trzy wielkoszlemowe turnieje


Szanowni Państwo, zbliża się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA (6-10.12.2023) i w związku z tym – jako organizatorzy – mamy kilka refleksji.

DNA naszego Festiwalu przez minione lata nie zmieniło się – robimy wszystko, aby być imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność i różnorodność, miejscem spotkań twórców szczerych, z poczuciem humoru oraz troszczących się o naturę i naszą planetę. Czasami jednak zastanawiamy się, czy to wystarcza…

W 2023 roku, w świecie, który nie próbuje nawet na chwilę zwolnić ani się uspokoić, chcemy dowieść i przekonać Was, że „small things matter”! Wierzymy bowiem, że – mimo wszystko – małymi kroczkami można zmienić świat. Że wspólnie, „uzbrojeni” w optymizm, upór i cierpliwość, możemy osiągnąć wielkie rzeczy, a drobiazgi mogą uczynić prawdziwą różnicę. Nawet jeśli takie myślenie wydaje się naiwne, trudno nie dostrzec, że wielkie i głośne idee, plany czy rewolucje często nie przynoszą pokładanych w nich nadziei, przynoszą za to rozczarowanie.
Potrzebna jest nam więc oddolna, cicha rewolucja – stańmy się setką, tysiącem, milionem kropel, które w końcu wydrążą skałę w słusznej sprawie. Być może to jedyna droga, by tu i teraz mieć realny wpływ na nasze życie i świat. I taki jest nasz plan na dziś!


Do stworzenia czołówki oraz głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaprosiliśmy Natę Metlukh, zaś identyfikację wizualną w oparciu o jej koncepcję przygotowała graficzka Izabela Sroka.

Nata Metlukh to urodzona w Ukrainie, a dziś mieszkająca i tworząca w Kalifornii animatorka, absolwentka m.in. Szkoły Filmowej w Vancouver w Kanadzie oraz Estońskiej Akademii Sztuk, gdzie studiowała pod kierunkiem samego mistrza Priita Pärna! Nata wykorzystuje technikę animacji cyfrowej, by tworzyć angażujące wizualnie, oparte na charakterystycznych postaciach prace. Historie, które opowiada, opierają się na koncepcjach absurdu i defamiliaryzacji, pokazują też inne, świeże spojrzenie na elementy codzienności, co doceniono na najważniejszych międzynarodowych festiwalach animacji filmowej.

Strona artystki:
https://www.notofagus.com/

Strona festiwalu:
http://www.zubroffka.pl/

Polecamy trailer festiwalu:

Festiwalowi selekcjonerzy obejrzeli i przeanalizowali niemal 1300 zgłoszonych tytułów z całego świata (w tym m.in. z Meksyku, Kirgistanu, Tajwanu, Jordanii, Armenii, Singapuru, Kamerunu, Kolumbii, Palestyny, Bośni i Hercegowiny, Libanu, Sri Lanki, Izraela, Czarnogóry, Kataru, Finlandii, Nowej Zelandii, Mikronezji, Kostaryki, Hong Kongu, Egiptu, Republiki Południowej Afryki), by wyłonić spośród nich 140 filmów, które powalczą o nagrody 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!

Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Youth, Music video, Na skraju i Midnight shorts).

Podczas Festiwalu zostaną także przyznane nagrody specjalne za najlepszą Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia i Muzykę. Swoje nagrody przyzna jury polskich i zagranicznych dziennikarzy, a także Młode Jury reprezentujące głos uczniów i studentów. Ponadto festiwalowa widownia wybierze film, który otrzyma Dzikiego Żubra, czyli Nagrodę Publiczności!

17. MFFK ŻUBROFFKA – selekcja konkursowa:
http://www.zubroffka.pl/aktualnosci/festiwal-zubroffka-_selekcja-2023/


Więcej informacji – wkrótce.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...