piątek, 26 kwietnia, 2024

MIIWŚ zaproszenie: specjalne pokazy filmu „Janko Muzykant”

W imieniu Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta serdecznie zapraszam do Kina Muzeum na specjalne pokazy filmu „Janko Muzykant” (reż. Ryszard Ordyński), który jest jednym z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych. Pokazy odbędą się w ramach realizowanego przez Kino Muzeum cyklu filmowego „W starym kinie”. Przed projekcjami zostaną wygłoszone prelekcje wprowadzające widzów w tematykę, okoliczności powstania oraz recepcję filmu. Wykłady poprowadzi zaproszony specjalista w dziedzinie historii kina oraz cyfrowej rekonstrukcji filmowej.

Harmonogram pokazów:

•    6 czerwca 2023 r., godz. 17.30 | „Janko Muzykant” (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Pokaz otwarty dla publiczności – bezpłatne wejściówki należy pobrać w kasach lub online:

Pokazy dla szkół:

•    6 czerwca 2023 r., godz. 10.00 | „Janko Muzykant” (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansem wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Na pokazy dla grup szkolnych obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.muzeum1939.pl i przesłać go na adres: edukacja@muzeum1939.pl.

Rezerwacja uzyskuje status potwierdzonej po odesłaniu wypełnionego formularza. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.

•    7 czerwca 2023 r., godz. 10.00 i 12.00 | „Janko Muzykant” (1930), reż. R. Ordyński | Prelekcję przed seansami wygłosi Michał Pieńkowski, filmograf Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego | Na pokazy dla grup szkolnych obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.muzeum1939.pl i przesłać go na adres: edukacja@muzeum1939.pl.

Rezerwacja uzyskuje status potwierdzonej po odesłaniu wypełnionego formularza. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.

Opis filmu

JANKO MUZYKANT

Reż. Ryszard Ordyński, 70 min, 1930, Polska, obyczajowy

Opis filmu: Jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów dźwiękowych do niedawna znany był jedynie w niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku. Zaginione oryginalne płyty ze ścieżką dźwiękową zostały odnalezione w prywatnej kolekcji za granicą i w 2018 roku kupione przez FINA. „Janko Muzykant” został zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, dzięki czemu dziś możemy oglądać film w jego pierwotnym kształcie.

Dzieło Ryszarda Ordyńskiego jest ciekawym przykładem adaptacji klasyków literatury. Scenariusz został napisany w oparciu o znaną nowelę Henryka Sienkiewicza, która do dziś jest lekturą obowiązkową w polskich szkołach. Wprawdzie rozwój fabuły dość znacznie odbiega od oryginału (film opowiada dalsze dzieje bohatera, który w noweli zmarł jako dziecko), jednak jest to bardzo interesujący przykład kreatywnego podejścia scenarzystów filmowych w tym przełomowym dla światowego kina okresie.

Film zrealizowano w okresie przejściowym między kinem niemym a dźwiękowym. Muzykę prezentowaną wraz z filmem napisali znani kompozytorzy, zaś sam film wzorował się nieco na hollywoodzkich produkcjach i był zapowiedzią „lżejszych” obrazów obyczajowych kończących się happy endem,  zgodnie z regułami gatunku. (Opis: materiały prasowe FINA)

tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...