piątek, 7 października, 2022

MNK: Kamienica Szołayskich w rękach najmłodszych

Kamienica Szołayskich zostanie przejęta przez naszych najmłodszych widzów! Do już trwającego pokazu realizowanego w ramach wystawy „Aleksander Kotsis. Odcienie realizmu” prezentującego prace uczniów, dołączy ekspozycja będąca podsumowaniem projektu MAMBA.

MAMBA, czyli Mała Ambasada Muzealna, to grupa dzieci w wieku od 6 do 14 lat, które przez cały rok wspólnie realizują wybrany projekt, aby ostatecznie przedstawić raport Dyrektorowi i pochwalić się efektami swojej pracy przed szerszą publicznością. Tym razem dwunastu małych ambasadorów przygotowywało się do wykonania portretów pracownikom MNK i przeprowadzenia z nimi wywiadów. W tym celu dzieci odwiedzały ciemnię fotograficzną, aby poznać tajniki klasycznej fotografii i brały udział w warsztatach, dzięki którym opanowały sprzęt fotograficzny. Uczyły się zarówno tworzenia portretów jak i pracy z modelem. Ambasadorzy wzięli również udział w warsztatach pisarsko-dziennikarskich, by następnie przeprowadzić wywiady z pracownikami MNK.
Efektem ponad rocznej pracy dzieci i muzealników będzie prezentowana od 17 czerwca wystawa „W dzieciństwie jest się zawsze”, na której zobaczymy 12 portretów muzealnych pracowników reprezentujących różne zawody. Towarzyszyć im będą zapisy wcześniej przeprowadzonych rozmów. To najlepsza okazja, aby dowiedzieć się, co muzealnicy jadają na deser i kim chcieli zostać w dzieciństwie zanim pokochali pracę w Muzeum.

Na tym nie koniec atrakcji! Od 15 czerwca w holu na parterze Kamienicy Szołayskich dostępne są prace uczniów Szkoły Podstawowej nr 25 im. Tadeusza Kościuszki, do której uczęszczał kiedyś sam Aleksander Kotsis. Wystawa poświęcona artyście otwarta w marcu tego roku stała się pretekstem do nawiązania współpracy pomiędzy Szkołą i Muzeum. Uczniowie mieli okazję poznać twórczość Kotsisa biorąc udział w konkursach i grach miejskich organizowanych przez obie instytucje. Uczestnicy zaangażowali się w projekt tworząc fotograficzne interpretacje wybranych dzieł malarza. Niektóre ujęcia są poważne i dosłowne, inne potraktowano z przymrużeniem oka. Chodźcie sami zobaczyć! Pokaz „Interpretacje twórczości Aleksandra Kotsisa” będzie dostępny do 11 lipca.

Planując wakacyjny czas warto przypomnieć o naszej ofercie edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży. „Parasolka na słońce” to letnia propozycja spędzenia czasu przy dobrej zabawie i w otoczeniu sztuki. Oferta obejmuje cztery oddziały MNK, w których nasi edukatorzy prowadzą warsztaty, gry muzealne i spacery inspirowane twórczością wybranych artystów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na naszej stronie internetowej: https://mnk.pl/parasolka-na-slonce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Edukacyjny październik w MIIT

0
Ogród Doświadczeń...

143. urodziny MNK!

Pamięci amerykańskich lotników

Ostatnie dni z Witkacym w MNW