wtorek, 19 października, 2021

MuFo zaprasza na sierpniowe spotkania

Wakacyjne spacery, goście w Muzeum Fotografii i… możliwość posłuchania wybranych zdjęć. Sierpień w MuFo to czas spotkań na świeżym powietrzu i przygotowania do jesiennych wydarzeń.

SPACEROWE LATO Z MUFO – warsztaty dla rodzin z dziećmi

Udział w warsztatach jest płatny (5 pln), obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem edukacja@mufo.krakow.pl.

18 sierpnia 2021, godz. 10.30

Głucho wszędzie, cicho wszędzie… czyli strasznie, straszny Kraków.

Wierzycie w duchy? Lubicie historie o duchach? Kto nie lubi!!! Wszyscy czasem lubimy posłuchać historii o zjawach, starych nawiedzonych domach i latających spodeczkach od herbaty. Duchy szczególnie lubią wiekowe kamienice, pałace a tych przecież w Krakowie nie brakuje! Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie w Krakowie można spotkać prawdziwe duchy? Dlaczego się tam znalazły? Zapraszamy Was na prawdziwe wakacje z duchami! Poznamy nie tylko ich historie, ale także opowiemy Wam co wspólnego ma fotografia ze zjawami i dlaczego tak naprawdę nie ma się czego bać!

Miejsce spotkania: Rynek Główny przy budynku Ratusza.

Spacer poprowadzą:

Marta Kudelska – doktorantka w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w MuFo, gdzie wymyśla różne spotkania, wykłady i warsztaty dla dużych i małych. Od dziecka kocha książki, sztukę i opowieści o duchach i tajemnicach. Gdy była mała hodowała wróżki z nasion fasoli.

Marysia Masternak – historyczka sztuki, która na co dzień pracuje w MuFo. Chętnie opowiada o sztuce, muzeach i fotografii. Najbardziej jednak lubi się bawić (do czego zachęca też dzieci odwiedzające muzea). Gdy była mała, bała się wszystkiego.


CYJANOTYPIA | druk słoneczny w odcieniach błękitu – warsztaty dla dzieci i dorosłych

Udział w warsztatach jest płatny (15 pln), obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem edukacja@mufo.krakow.pl.

19 sierpnia 2021, godz. 11.30 – warsztaty dla dorosłych

20 sierpnia 2021, godz. 11.30 – warsztaty dla dzieci

Cyjanotypia to historyczna technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, która pozwala na otrzymywanie odbitki negatywowej bez użycia aparatu fotograficznego. Poznaj z nami jedną z najstarszych technik fotograficznych i wykonaj niepowtarzalne obrazy roślin w odcieniach błękitu! Podczas warsztatów nauczysz się naświetlać fotografowane obiekty najbardziej tradycyjną, stosowaną w wieku XIX metodą cyjanotypii, wykorzystującą promienie słoneczne.*

Prowadzenie: Eliza Kubiak – filozofka i magistrantka Wydziału Sztuki UP. Pracuje w MuFo, gdzie odpowiada za komunikację i promocję. Wolny czas dzieli między fotografię, książki i japońską kaligrafię. Jej ulubionym kolorem jest błękit pruski.

*Warunkiem zrealizowania warsztatów jest słoneczna, bezchmurna pogoda.


CZUŁYM OKIEM – Warsztaty dla seniorów

26 sierpnia 2021, godz. 11.00

Spacer fotograficzny: Na granicy miasta i natury

Lato w mieście bywa trudne. Jest duszno, tumany kurzu wzbijają się ponad chodniki a my przemykamy szybkim krokiem pod chłodnymi fasadami starych kamienic. Jednak są takie miejsca, gdzie jest zupełnie inaczej. Jest zielono, cicho, słychać tylko śpiew ptaków. Tak, to parki! W Krakowie mamy ich całkiem sporo i dzięki temu możemy w nich złapać oddech od miejskiego zgiełku, ale także… zrobić fantastyczne zdjęcia. A co gdyby spróbować połączyć te dwa światy? Świat geometrycznego miasta i rozedrganej przyrody? Zapraszamy na spacer szlakiem „splotu światła i cienia”, przyjrzymy się jak miasto przenika się z naturą i postaramy się połączyć te dwa światy w różnych kadrach.

Miejsce rozpoczęcia spaceru: MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

Prowadzenie: Anna Sidorska – edukatorka muzealna i fotografka. Ukończyła filologię iberyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka przekładoznawstwa. Wolny czas najchętniej spędza w górach.


FOTOGRAFIE MAJĄ GŁOS

Kiedy w czerwcu prezentowaliśmy po raz pierwszy nowy katalog zbiorów online, zapowiadaliśmy, że nowe funkcjonalności będą się w nim pojawiać cały czas. Z dumą informujemy, że jeszcze w tym roku pojawią się na naszym portalu zbiory.mufo.krakow.pl  audiodeskrypcje do 100 wybranych z naszej kolekcji zdjęć.

Audiodeskrypcje zostaną przygotowane w ramach projektu Fotografie mają głos, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura cyfrowa. Projekt będzie realizowany do 2023 roku, w trakcie trzech lat powstanie łącznie 300 audiodeskrypcji, ułatwiających dostęp do zbiorów MuFo osobom z niepełnosprawnością wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora