czwartek, 28 marca, 2024

Mur Berliński – świadek historii i symbol pamięci

Fundacja Niemieckiego Muzeum Historycznego przekazała Fundacji Muru Berlińskiego 24 oryginalne elementy ścienne i siedem wsporników rur, tzw. „korony murów”. Wielkoformatowe fragmenty muru berlińskiego, każdy ważący 2,6 tony, znajdowały się wcześniej w zbiorach kultury codziennej Niemieckiego Muzeum Historycznego. W kolekcji DHM pozostało jeszcze sześć elementów ściennych.

– W 1990 r. nie było ani fundacji, ani miejsc pamięci sowieckiej strefy okupacyjnej i NRD, albo dopiero zaczynały powstawać – mówi prof. dr Raphael Gross, prezes Fundacji Niemieckiego Muzeum Historycznego. – Logicznym krokiem było zatem przekazanie Niemieckiemu Muzeum Historycznemu elementów ściennych, co nastąpiło w 1990 roku. Dziś, 31 lat po zjednoczeniu Niemiec, rozwinął się i zinstytucjonalizował zróżnicowany krajobraz wspomnień sowieckiej strefy okupacyjnej i NRD, podziału Niemiec, reżimu granicznego NRD i wreszcie pokojowej rewolucji. Fundacja Muru Berlińskiego i Miejsce Pamięci na Bernauer Strasse to idealne miejsce do jak najlepszego udokumentowania historycznych śladów i udostępnienia ich badaczom. Dlatego bardzo się cieszę, że te centralne obiekty związane z historią muru berlińskiego będą tam w przyszłości przechowywane.

– Pierwotne elementy Grenzmauer 75 są bardzo cenne w pracy edukacyjnej i mediacyjnej naszej fundacji, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za dobrą i pogłębioną współpracę z Niemieckim Muzeum Historycznym – podkreśla prof. dr Axel Klausmeier, dyrektor Fundacji Muru Berlińskiego. – Wraz z innymi pozostałościami i reliktami fortyfikacji granicznych z trzech dekad możemy je wykorzystać do zilustrowania kontekstów historycznych. W przyszłości chcemy udostępnić te elementy szerszej publiczności w ramach specjalnych wycieczek i warsztatów na Bernauer Strasse.

Odcinki murów zostały przekazane Niemieckiemu Muzeum Historycznemu 4 września 1990 r. W latach 1975-1990 służyły one do ​​zabezpieczania granicy w Berlinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...

Marzanna 17.03.2024. w Muzeum Młynarst...

Miejsce: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu (M...