wtorek, 22 kwietnia, 2025

Museum of the Commons

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przedstawia „Museum of the Commons”: projekt, który po raz czwarty będą realizowały instytucje zrzeszone w konfederacji L’Internationale we współpracy z partnerami. „Museum of the Commons” podejmie tematy związane z klimatem, opracowywaniem strategii wychodzenia z kryzysów (spowodowanych takimi wydarzeniami, jak wojna czy trzęsienie ziemi) oraz naprawy – poprzez sztukę – szkód i zaniedbań wyrządzanych przez różnego rodzaju kolonializmy. Projekt pod przewodnictwem MSN-u w szczególny sposób będzie odnosić się do sytuacji w krajach, w których L’Internationale ma partnerów (Ukraina, Turcja) – wojny w Ukrainie oraz kryzysu humanitarnego na granicy syryjsko-tureckiej.

L’Internationale to konfederacja, która zrzesza najważniejsze europejskie muzea, instytucje sztuki, ośrodki badawcze i think-tanki. Jej nazwa pochodzi od Międzynarodówki: pieśni historycznego ruchu robotniczego, która wzywa do stworzenia sprawiedliwego i demokratycznego społeczeństwa. Odwołując się do lokalnych i ponadlokalnych historii, L’Internationale skupia się na przyszłości, by wyobrazić sobie, rozwinąć i wdrożyć wizję świata sprawiedliwą, demokratyczną i zrównoważoną dla wszystkich mieszkańców planety.

W latach 2023–2026 L’Internationale będzie realizować projekt „Museum of the Commons”, współfinansowany przez unijny program Creative Europe. W tym czasie konfederację tworzy będzie 14 instytucji: warszawski MSN (lider projektu), Museo Reina Sofía (Hiszpania), MACBA (Hiszpania), M HKA (Belgia), Salt (Turcja), Van Abbemuseum (Holandia), MSU (Chorwacja), Haus der Kulturen der Welt (Niemcy), HDK-Valand (Szwecja), NCAD (Irlandia), ZRC SAZU (Słowenia), Institute for Radical Imagination (Włochy), Tranzit.ro (Rumunia), Centrum Badań nad Kulturą Wizualną (Ukraina) i dwóch partnerów stowarzyszonych: IMMA (Irlandia), WIELS (Belgia) oraz Stowarzyszenie L’Internationale.

„Museum of the Commons” podejmie trzy przekrojowe tematy, które odpowiadają kluczowym wyzwaniom stojącym przed współczesnymi społeczeństwami: (1) Klimat, (2) Usytuowane organizacje (ang. situated organisations) i (3) Przeszłość w teraźniejszości.

Pierwszy z nich porusza kwestie obecnego kryzysu klimatycznego – trwałości praktyk i procesów wypracowanych przez instytucje, artystów i twórców kultury, a także pilnej potrzeby ekologicznej transformacji społeczeństw, polityki, kultury i stylów życia. Drugie stawia pytanie o rolę muzeów i organizacji artystycznych jako aktorów w złożonych sieciach społecznych i ekosystemach. Będziemy poszukiwać nowych sposobów demokratyzacji instytucji i uczynienia ich bardziej otwartymi, inkluzywnymi i użytecznymi. Ostatni temat, pod nazwą „Przeszłość w teraźniejszości”, będzie poświęcony kluczowej roli lokalnych i ponadlokalnych historii w tworzeniu współczesnych tożsamości, polityk, społeczeństw i kultur. Zajmiemy się badaniem długotrwałych skutków historycznej i współczesnej przemocy kolonialnej i środowiskowej, wskazując na sztukę i kulturę jako narzędzia możliwych strategii uzdrawiania, odbudowy i naprawy wyrządzonych szkód. Te trzy ścieżki tematyczne będą wyznaczać działania L’Internationale – od wystaw po nomadyczne szkoły, rezydencje artystyczne i warsztaty dla lokalnych społeczności.

W ramach „Museum of the Commons” MSN koncentruje się w szczególny sposób na społecznym i kulturowym kryzysie, jaki zapanował po pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Przez najbliższe cztery lata MSN i L’Internationale podejmą wiele starań, by bezpośrednio wesprzeć artystki i artystów, pracowników kultury i osoby z doświadczeniem uchodźczym. Zależy nam na wspomaganiu ukraińskich inicjatyw artystycznych zagrożonych inwazją, promowaniu ukraińskiej sztuki i międzynarodowej solidarności w instytucjach europejskich, co mamy nadzieję przyczyni się do odbudowy ukraińskiego sektora kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Tajemnice toruńskich historii – prelek...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-zapraszamy-na-prelekcje-dra-ja...

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...