środa, 9 października, 2024

Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)

Historia pierwszej wojny światowej (1914-1918) to suma traumatycznych doświadczeń milionów ludzi, jest obszernym, wielowątkowym tematem. Wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przedstawia tę historię przez pryzmat indywidualnych losów Wielkopolan – żołnierzy, którzy po powrocie z Wielkiej Wojny w grudniu 1918 roku wzięli udział w Zwycięskim Powstaniu.

Jan Gruszka, kurator wystawy: „Długo rozważaliśmy w jaki sposób opowiedzieć o wojennych przeżyciach wielu tysięcy Wielkopolan – żołnierzy armii niemieckiej – walczących na tej wojnie za obcą sobie sprawę. Świadomie zrezygnowaliśmy z opisu przebiegu poszczególnych bitew, kampanii i działań wojennych toczących się na frontach pierwszej wojny światowej. W naszej opowieści postawiliśmy na pierwszym miejscu człowieka – skupiając się na ukazaniu zbiorowych i indywidualnych doświadczeń Wielkopolan. Spośród licznych wojennych historii, jakie skrywają ludzkie życiorysy, przedstawione zostały jedynie te wybrane”.

Przywołane relacje, wspomnienia czy korespondencje obrazują indywidualne doświadczenia konkretnych bohaterów. W obcych mundurach, na obcej ziemi, walczyli i ginęli za obcą sprawę. W czasie pierwszej wojny światowej (1914-1918) taki los stał się udziałem tysięcy Wielkopolan przymusowo służących w armii niemieckiej. Pozbawieni własnej ojczyzny Polacy, zamieszkujący ziemie trzech państw zaborczych – monarchii Austro-Węgierskiej, Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Rosyjskiego – zostali wbrew swej woli wciągnięci w konflikt europejskich mocarstw. Niemniej wojna, w której trzy państwa zaborcze stanęły do walki po przeciwnych stronach, rodziła nadzieję na ożywienie sprawy polskiej na arenie międzynarodowej oraz odrodzenie się w bliskiej przyszłości niepodległej Polski. Doświadczenie bojowe zdobyte na frontach pierwszej wojny światowej przez Polaków służących w armii niemieckiej zostało spożytkowane podczas Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i stało się jednym z kluczowych czynników, które zadecydowały o zwycięskim wyniku niepodległościowego zrywu.

Wystawie „Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)” towarzyszy program edukacyjny, w ramach którego przygotowaliśmy min. Oprowadzanie kuratorskie, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej oraz warsztaty poszerzające treści prezentowane na ekspozycji.

Wystawa rozpoczynała obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

KURATOR WYSTAWY: Jan Gruszka

CZAS TRWANIA WYSTAWY 10 listopada 2022 – 26 marca 2023 roku

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stary Rynek 3 (Odwach)

Źródło: https://www.wmn.poznan.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Dźwięki spod igły

Dźwięki spod igły w kreatywnym mieście muzyki. MOB zaprezentuje fonografic...

Święto smaku i tradycji: „Poznańska Py...

Kulinarne przysmaki, regionalne atrakcje i mnóstwo zabawy dla całej rodziny – n...