niedziela, 7 sierpnia, 2022

Muzea dla osób z autyzmem – bezpłatny przewodnik

The Dallas Museum of Art (DMA), Montreal Museum of Fine Arts (MMFA) i Palais des Beaux-Arts de Lille (PBALille) w ostatnich latach opracowują specjalne programy dla osób autyzmem i innymi schorzeniami neurorozwojowymi. Kilka tygodni temu te będące członkami FRAME (French American Museum Exchange) instytucje połączyły swoją wiedzę, aby stworzyć darmowy przewodnik, który ma pomóc muzealnikom goszczącym w swoich progach osoby z autyzmem.

DMA, MMFA i PBALille są głęboko zaangażowane w zapewnianie równego dostępu do swoich zbiorów wszystkim odbiorcom. Robią to m.in. poprzez programy skierowane do zwiedzających o specjalnych potrzebach. Aby uczcić przypadający w kwietniu Miesiąc Świadomości Autyzmu wydały przewodnik, który ma pomóc muzeom na całym świecie w udostępnianiu sztuki i wydarzeń muzealnych osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). To cyfrowe kompendium wiedzy jest pierwszym z serii inicjatyw o nazwie „FRAMEworks”.

Publikacja oferuje zestaw narzędzi do projektowania działań i przestrzeni mediacyjnych, które uwzględniają specyficzne potrzeby gości z ASD. Zalecenia i praktyczne porady zawarte w tym przewodniku zostały opracowane na podstawie programów działów edukacji trzech muzeów – członków FRAME, czyli sieci obejmującej 32 muzea w Kanadzie, Francji i Stanach Zjednoczonych. Działania te, prowadzone we współpracy z rodzicami, organizacjami społecznymi oraz środowiskami edukacyjnymi i badawczymi, potwierdzają ważną rolę, jaką muzea sztuki odgrywają w życiu społecznym.

Przewodnik do pobrania tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora