środa, 22 stycznia, 2025

Muzeoterapia w Narodowym Muzeum Morskim

Zwiedzanie za pomocą wzroku, słuchu, węchu i dotyku. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsk wystartowała muzeoterapia.

W murach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku po raz pierwszy w historii prowadzone są zajęcia z muzeoterapii. To kreatywne połączenie rozmowy o sztuce i emocjach z warsztatami plastycznymi oraz elementami ruchu. Zajęcia towarzyszą wystawie „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Najbliższą odsłonę zajęć przewidziano już w sobotę, 6 lipca.

Zajęcia mają na celu pogłębienie ciekawości, a zarazem „uważności” dziecka, stąd w trakcie wyprawy do krainy dawnego malarstwa wykorzystywane są różne zmysły. Młodzi uczestnicy zajęć, po symbolicznym przekroczeniu barokowej ramy otwierającej wrota sztuki, będą mieli możliwość przyjrzenia się wybranym obrazom z różnej perspektywy – zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym. – Dotkną i sprawdzą jak pachną drewniane kawałki wraka łodzi, odkryją różnorodne emocje ukryte w morskich obrazach i wyrażą je za pomocą elementów ruchowych oraz poprzez samodzielne ukończenie niderlandzkiego widoku plaży – tłumaczy prowadząca Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Wystawa „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze…” została podzielona na cztery części tematyczne i prezentuje różnorodne oblicza morza: Bitwy morskie, Bezpieczny i zasobny port, Wyprawy w nieznane i Groza na morzu, co sprzyja poszukiwaniu różnorodnych emocji oraz nastrojów zawartych w obrazach. – Towarzyszące warsztatom dźwięki morza, od spokojnego szumu aż po silny huk fal, nie tylko zapewniają odpowiednią atmosferę do zagłębienia się w tajniki dawnej sztuki i ponadczasowe emocje, ale też stanowią istotny element ruchowej części zajęć – dodaje Zuzanna Mikołajek-Kiełb.

Materiały pomocnicze i akcesoria potrzebne w trakcie warsztatów zapewnia muzeum. Najbliższe zajęcia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych przewidziano 6 i 10 lipca. Rezerwacja: muzeoterapia@nmm.pl. Więcej na nmm.pl.

ŁUKASZ GRYGIEL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...