sobota, 13 lipca, 2024

Muzeum Berggruen do remontu, ekspozycja jedzie w świat

Muzeum Berggruen w Berlinie przygotowuje się do generalnego, planowanego na trzy lata remontu. W tym czasie znajdujące się w jego zbiorach arcydzieła Picassa, Matisse’a, Cézanne’a i Klee odbędą podróż do Japonii, Chin i Paryża.

Począwszy od 5 września 2022 roku, Muzeum Berggruen będzie zamknięte przez trzy lata. W tym czasie część dzieł pozostających w Berlinie zostanie zaprezentowana w innych lokalizacjach Nationalgalerie, aby kolekcja była dostępna dla berlińczyków do czasu ponownego otwarcia muzeum. Na terenie Charlottenburg będzie również otwarte sąsiednie Muzeum Scharf-Gerstenberg ze sztuką surrealistyczną.

Zabytkowy Stülerbau West, główny budynek Muzeum Berggruen, zostanie całkowicie odnowiony. Szczególnie pilna jest renowacja elewacji zewnętrznej. Oprócz prac typowo renowacyjnych zaplanowano również działania poprawiające komfort zwiedzających i likwidację barier architektonicznych. 

– W Muzeum Berggruen znajduje się kolekcja światowej klasy – podkreśla Hermann Parzinger, prezes SPK. – Taka perełka wymaga nowoczesnego wyposażenia technicznego i wzornictwa, aby w przyszłości móc odpowiednio prezentować swoje prace. Po tym, jak SPK przejęło nieruchomość od Berlina, zleciliśmy Federalnemu Urzędowi Budownictwa i Planowania Regionalnego zarejestrowanie szkód i opracowanie koncepcji renowacji.

Oprócz kompleksowej renowacji elewacji i dachu, wykonane zostaną również prace uszczelniające na murze piwnicy. Całkowicie odnowione zostaną systemy techniczne do obsługi muzeum. Budynek zostanie rozebrany do stanu surowego. W trakcie renowacji szczególny nacisk położono na poprawę dostępności, dlatego w muzeum zainstalowany zostanie specjalny system naprowadzania. 

Całkowite koszty remontu wyniosą około 22 mln euro. 

Historia budynków Stüler

W latach 1851-1859 architekt Friedrich August Stüler wzniósł dwa budynki na Schlossstraße / Spandauer Damm, naprzeciwko Pałacu Charlottenburg. Pierwotnie służyły one jako koszary oficerskie dla pułku Gardes-du-Corps.

Oba budynki Stülera zostały poważnie zniszczone podczas II wojny światowej. Zostały odrestaurowane w latach 50. XX wieku. Od tego czasu nie przeprowadzono w nich żadnego gruntownego remontu. 

Stülerbau West jest siedzibą Muzeum Berggruen od 1996 roku. W celu rozbudowy Muzeum zachodni budynek Stüler został uzupełniony w latach 2010–2013 o sąsiedni budynek Spandauer Damm 17 oraz nowoczesny, jednopiętrowy budynek łączący.

Nieruchomość znajdowała się w zarządzie Berlina do 2012 roku, a później została przejęta przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego (SPK). 

Wędrująca kolekcja

W ramach objazdowej ekspozycji „The Collection Museum Berggruen/Nationalgalerie Berlin” w Tokio, Osace, Szanghaju i Pekinie zostanie pokazanych 97 prac, w tym „The Yellow Sweater” (1939) i „Large Leing Nude” (1942) Pabla Picasso, „Madame Cézanne (1885) Paula Cézanne’a oraz „Skoczek” Henri Matisse’a (1952). W Tokio i Osace prezentacja zostanie poszerzona o jedenaście prac z kolekcji japońskich. Od jesieni 2024 roku Muzeum Berggruen będzie gościem Musée de l’Orangerie w Paryżu.

Trasa:

  • 8 października 2022 – 22 stycznia 2023: The National Museum of Western Art, Tokio
  • 4 lutego – 21 maja 2023: The National Museum of Art, Osaka
  • 8 lipca – 8 października 2023: UCCA Edge Shanghai (do potwierdzenia)
  • listopad 25.2023 – 25.02.2024: UCCA Beijing (do potwierdzenia)
  • od jesieni 2024: Musée de l’Orangerie, Paryż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...