poniedziałek, 15 sierpnia, 2022

Muzeum Bursztynu – otwarcie tuż, tuż

Już za kilka dni pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Otwarcie zaplanowano na sobotę, 24 lipca. Na zewnątrz obiektu przygotowano wiele atrakcji, których motywem przewodnim będzie bursztyn.

Ponownie otwieramy Muzeum Bursztynu, które 15 lat temu zostało zainaugurowane w Zespole Przedbramia. Dziś Wielki Młyn, największy taki młyn w średniowiecznej Europie, dostaje nowe życie. Nowe życie zatopione w bursztynie. Staramy się miejsca historyczne, które być może straciły swoją dawną świetność, przywracać ludziom. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj zostanie otwarte Muzeum Bursztynu. Eksponaty, które w nim zobaczymy, to w dużej mierze przedmioty otrzymane od darczyńców i sama nie mogę się doczekać, gdy będą one pokazane w ostatecznej formie

mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Wielki Młyn będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. Poszczególne poziomy wystawy będą łatwo osiągalne dzięki windzie.

Wielki Młyn to wspaniały zabytek, duża część historii naszego miasta i to, co przetrwało zniszczenia wojenne, zostało w szczególny sposób poddane renowacji. Zostały wykonane elementy konstrukcyjne przybliżające nam wygląd wielkiego Młyna wraz z chorągiewką na jego szczycie. W ramach działań termomodernizacyjnych został wymieniony dach, została wykonana stolarka okienna i podłączono budynek do centralnego ogrzewania. To wszystko, aby maksymalnie obniżyć koszty użytkowania

podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wejście i wyjście dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach, między Wielkim Młynem a Domem Młynarza.


Nowa wystawa stała będzie zajmować ponad 1000 m2. Najcenniejsze skarby gdańskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie.

O bursztynie opowiemy… niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz prezentację współczesnej kolekcji, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie.

opowiada Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

Historia Wielkiego Młyna zostanie zaprezentowana na wystawie mieszczącej się na pierwszym poziomie.


Sprzedaż biletów online do nowego Muzeum Bursztynu rozpocznie się 19 lipca. Poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!” będzie można kupić bilety na termin 24 lipca – 15 sierpnia. Każdego dnia w puli będzie dostępnych 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, począwszy od 10:00, a skończywszy na godz. 18:00. Stacjonarnie, w kasie, będzie dostępnych 270 biletów dziennie, po 30 na każdą godzinę. 

Podczas „Bursztynowego weekendu” obowiązują bezpłatne wejściówki, rezerwacja również przez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!”. Pula bezpłatnych wejściówek online w dniach 24-25 lipca wynosi 630 dziennie. W kasie będzie ich znacznie mniej – jedynie 270 biletów na dzień.  

GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU

sezon letni / 24 lipca – 18 września 2021

▪ 7 dni w tygodniu, codziennie: 10–19

sezon zimowy / 19 września 2021 – 17 czerwca 2022

▪  6 dni w tygodniu (we wtorki zamknięte), codziennie: 10–16

▪ środy: wstęp wolny

CENY BILETÓW

bilet indywidualny / normalny: 20 zł, ulgowy: 10 zł

bilet rodzinny (max 8 osób, w tym 1–2 osoby dorosłe, dzieci i młodzież w wieku 7–18) / 45 zł

karnet indywidualny Muzeum Gdańska (90 dni, wszystkie oddziały) / normalny: 80 zł, ulgowy: 50 zł

Przedstawiony wyżej schemat dystrybucji biletów będzie obowiązywać do 15 sierpnia 2021, potem zostanie utrzymany lub zmieniony, w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej. Prosimy śledzić informacje na stronie: muzeumgdansk.pl

fot. Dominik Paszliński, gdansk.pl, CC BY 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora