Twierdza Wisłoujście to najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem.
ZAMKNIĘTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH DO 2024 R. ZE WZGLĘDU NA PRACE KONSERWATORSKIE
Twierdza Wisłoujście zbudowana jest z kilku kręgów zabudowań. Centralnym punktem, jednocześnie najstarszym, jest wieża wzniesiona w 1482 roku. Otacza ją XVI-wieczny mur obronny zwany „Wieńcem” oraz XVII-wieczne kamieniczki oficerskie. Wokół tych budowli jest czworoboczny Fort Carre zbudowany w latach 1586-1602 i pięciobastionowy Szaniec Wschodni z XVII wieku.
Zwiedzając kolejne piętra wieży można poznać historię ujścia Wisły i zmieniającą się rolę twierdzy. Na ostatnim piętrze jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta wraz z Zatoką Gdańską. W kazamatach bastionu Artyleryjskiego oraz Furty Wodnej znajduje się liczący ponad 40 dział arsenał fortu.
Wewnątrz największej z kamienic – Domu Komendanta – znajduje się wystawa prezentująca wyniki prac archeologicznych przeprowadzonych w Twierdzy Wisłoujście. Zabytki pokazują militarną przeszłość tego miejsca oraz życie codzienne żołnierzy, ich rodzin i pracowników cywilnych. Zobaczyć można m.in. biżuterię, przybory do szycia, zabawki, naczynia kuchenne i reprezentacyjne kielichy.
tekst: Alicja Bittner
foto: D. Kula