poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Muzeum Guggenheima zaprezentuje „Młodego Picassa w Paryżu”

Wiosną i latem tego roku nowojorskie Muzeum Guggenheima zaprezentuje Młodego Picassa w Paryżu – kameralną wystawę składającą się dziesięciu obrazów wykonanych przez Pabla Picassa podczas pobytu w stolicy Francji. Prace te, stworzone w ciągu jednego roku, są przykładem okresu eksperymentów stylistycznych i pokazują rosnące mistrzostwo artysty.

Picasso przybył do Paryża z Barcelony jesienią 1900 roku, podczas ostatnich tygodni Wystawy Powszechnej, która obejmowała jego własne prace prezentowane w pawilonie hiszpańskim. Ville lumière, czyli „miasto świateł”, urzekło i ostatecznie ukształtowało dziewiętnastoletniego Hiszpana. Chłonął wszystko, co Paryż miał do zaoferowania – zarówno podczas swojego pierwszego, dwumiesięcznego pobytu, jak i ponownego – w maju następnego roku. Picasso zwiedzał nie tylko galerie sztuki, ale także artystyczne kawiarnie, hałaśliwe kluby nocne i sale taneczne w położonej na wzgórzu dzielnicy Montmartre. Te miejsca spotkań towarzyskich i ludzie, którzy je odwiedzali, szybko stali się głównym źródłem jego inspiracji.

Wystawa Młody Picasso w Paryżu zwróci też uwagę zwiedzających na najważniejsze dzieło z kolekcji Guggenheima – Le Moulin de la Galette. Jest to jeden z jego pierwszych obrazów namalowanych w Paryżu. Wkrótce potem został sprzedany przez artystę, a dziś jest przedmiotem szeroko zakrojonej analizy konserwatorskiej i programu renowacji, który zostanie zaprezentowany wraz z wystawą. Słynną salę taneczną – dawniej młyn zajmujący się produkcją ciemnego chleba, czyli galette – malowali także tacy awangardziści jak Ramon Casas, Pierre-Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec czy Vincent van Gogh. 

Wystawa jest częścią programu Picasso Celebration 1973–2023, zorganizowanego przy wsparciu Musée national Picasso w Paryżu. Będzie dostępna w dniach 12 maja – 6 sierpnia 2023 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...