piątek, 22 listopada, 2024

Muzeum Kościuszkowskie już otwarte

W tym roku mija 200 lat od rozpoczęcia budowy Kopca Kościuszki – symbolicznej mogiły i pomnika pamięci Tadeusza Kościuszki. Tyle samo lat ma opiekujący się Kopcem Komitet. W ramach jubileuszowych obchodów 16 października w Krakowie otwarto nowe Muzeum Kościuszkowskie.

200 lat historii Kopca Kościuszki w Krakowie i jego Komitetu to przede wszystkim konserwatorska troska o narodową pamiątkę, jaką jest Kopiec oraz pielęgnowania pamięci o bohaterze, jak również starania o utworzenie wyjątkowego miejsca, poświęconego życiu i dokonaniom Tadeusza Kościuszki. Ich zwieńczeniem jest nowe Muzeum Kościuszkowskie, w którym zostały wyeksponowane gromadzone przez lata pamiątki

podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Najważniejszą częścią nowego muzeum jest multimedialna i interaktywna wystawa „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, przygotowana przez Adventure Multimedialne Muzea na podstawie elementów scenariusza dr Michała Niezabitowskiego.

Zwiedzający wystawę mogą prześledzić całą historię życia T. Kościuszki: od domu rodzinnego w białoruskiej Mereczowszczyźnie, do Szkoły Kadetów w Warszawie, przez Filadelfię i lata wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojnę z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja, na krakowski Rynek, gdzie złożył przysięgę i pole bitwy pod Racławicami. Znajdują się tu cenne eksponaty, m.in. oryginalne drzwi do dworu w Miłocicach, gdzie Tadeusz Kościuszko odpoczywał po bitwie pod Racławicami, ryngraf z Matką Boską Częstochowską, który według tradycji należał właśnie do niego, pierścionek z wizerunkiem Kościuszki z 1792 roku, a także wierne repliki przedmiotów toczonych przez Kościuszkę w drewnie: jego szabli, munduru kadeta Szkoły Rycerskiej, odznaczeń czy żeton, który Kościuszko przywiózł z podróży do Stanów Zjednoczonych.

W nowym muzeum znalazły się także trasa edukacyjna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ogród kościuszkowski, wykonana z brązu makieta Kopca Kościuszki i fortu, plac zabaw dla najmłodszych oraz biblioteka kościuszkowska – unikatowy księgozbiór zakupiony dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki.

Nowe Muzeum Kościuszkowskie i inwestycja z nim związana zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, przy wsparciu środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz środków własnych Komitetu Kopca Kościuszki

przypomniał wicemarszałek Łukasz Smółka.

Muzeum kosztowało prawie 13,5 mln zł, z czego 6,3 mln zł to środki z Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...