środa, 15 maja, 2024

Muzeum Kresów w Lubaczowie współprowadzone przez województwo i powiat

Województwo podkarpackie oraz powiat lubaczowski podpisały umowę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2023 roku będą wspólnie prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że o podpisaniu umowy zdecydował ponadregionalny charakter działalności Muzeum Kresów w Lubaczowie w zakresie ochrony, zabezpieczenia i udostępniania muzealiów, realizowanych prac konserwatorskich, wystaw, edukacji oraz wydarzeń kulturalnych, a także innych działań wpisujących się w misję i strategię rozwoju województwa podkarpackiego.

Muzeum Kresów w Lubaczowie obejmuje nie tylko siedzibę główną w Lubaczowie – dawny spichlerz dworski – ale też Zespół Zamkowo-Parkowy w Lubaczowie wraz z Galerią Oficyna i powstającą zabudową skansenowską Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota Kultur”. W skład Muzeum Kresów wchodzi także Zespół Cerkiewny w Radrużu (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Listę Pomników Historii) oraz Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie. Muzeum jest istotną instytucją kultury działającą na terenie województwa podkarpackiego również w kontekście prowadzonych badań naukowych, kwerend, konferencji i seminariów, a także ochrony dziedzictwa kulturowego. 
 
Podpisana umowa została zawarta na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku. Województwo podkarpackie będzie przekazywać co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie dotację w wysokości nie niższej niż 650 tys. złotych. Ma ona być przeznaczona w szczególności na działalność merytoryczną czyli m.in. na zabezpieczenie i konserwację zbiorów, katalogowanie i naukowe opracowanie zbiorów, przygotowanie, prezentację i obsługę wystaw, działalność wydawniczą, badawczą, edukacyjną, promocję, zakup muzealiów, a także organizację wydarzeń kulturalnych i popularyzację zbiorów. Z kolei powiat lubaczowski zobowiązał się do corocznej dotacji w wysokości 1,4 mln złotych. Marszałek W. Ortyl zapowiedział również, że województwo będzie chciało uczestniczyć we wspólnych działaniach projektowych muzeum.

oprac. na podst. tekstu Moniki Konopki

Biuro Prasowe UMWP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...