Prezentacja odbędzie się już jutro, we wtorek 9 maja o godzinie 10.00, w górnym holu Muzeum Pamięci Sybiru.
Maj może kojarzyć się Polakom z czerwonymi makami i zwycięstwem pod Monte Cassino. Jednak wraz z tzw. Armią Andersa (która potem walczyła we Włoszech) ze Związku Sowieckiego ewakuowano nie tylko żołnierzy, ale także tysiące cywilów – kobiety, dzieci i osoby niekwalifikujące się do służby wojskowej. Bohaterami tej odsłony Eksponatu Miesiąca jest rodzina Wojtasiewiczów – Renata Halina Iwanowska z domu Wojtasiewicz oraz jej rodzice Kazimiera i Jan, którzy dzięki „amnestii” mogli opuścić ZSRS.
Przed wojną Jan Wojtasiewicz był sędzią, a Kazimiera – nauczycielką. Rodzinę Wojtasiewiczów deportowano 13 kwietnia 1940 roku ze Lwowa do obwodu semipałatyńskiego w Kazachstanie. Wraz z tzw. Armią Andersa udało im się wyjść z „nieludzkiej ziemi” i dotrzeć do Teheranu. W tym czasie Kazimiera wraz z małą Renatą ciężko chorowały. Zostały przyjęte przez angielską misję wojskową i umieszczone w szpitalu. Jan wstąpił do wojska, w szeregach którego dosłużył się stopnia porucznika.
Renata i Kazimiera od 1944 r. przebywały na terenie Palestyny, matka pracowała jako nauczycielka, a córka uczęszczała do szkoły powszechnej. W 1947 r. cała trójka trafiła do Wielkiej Brytanii. Po śmierci Jana jego małżonka i córka wróciły do Polski, gdzie Kazimiera kontynuowała karierę zawodową, a Renata uzyskała tytuł magistra biologii.
W czasie prezentacji Eksponatu Miesiąca, na który składać się będą zdjęcia i dokumenty rodziny Wojtasiewiczów, obecna będzie pani Renata Iwanowska z domu Wojtasiewicz, która w swojej hojności przekazała Muzeum Pamięci Sybiru rodzinne pamiątki. Zapraszamy!
Paulina Cylka