poniedziałek, 27 maja, 2024

Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na prezentację majowego Eksponatu Miesiąca

Prezentacja odbędzie się już jutro, we wtorek 9 maja o godzinie 10.00, w górnym holu Muzeum Pamięci Sybiru.

Maj może kojarzyć się Polakom z czerwonymi makami i zwycięstwem pod Monte Cassino. Jednak wraz z tzw. Armią Andersa (która potem walczyła we Włoszech) ze Związku Sowieckiego ewakuowano nie tylko żołnierzy, ale także tysiące cywilów – kobiety, dzieci i osoby niekwalifikujące się do służby wojskowej. Bohaterami tej odsłony Eksponatu Miesiąca jest rodzina Wojtasiewiczów – Renata Halina Iwanowska z domu Wojtasiewicz oraz jej rodzice Kazimiera i Jan, którzy dzięki „amnestii” mogli opuścić ZSRS.

Przed wojną Jan Wojtasiewicz był sędzią, a Kazimiera – nauczycielką. Rodzinę Wojtasiewiczów deportowano 13 kwietnia 1940 roku ze Lwowa do obwodu semipałatyńskiego w Kazachstanie. Wraz z tzw. Armią Andersa udało im się wyjść z „nieludzkiej ziemi” i dotrzeć do Teheranu. W tym czasie Kazimiera wraz z małą Renatą ciężko chorowały. Zostały przyjęte przez angielską misję wojskową i umieszczone w szpitalu. Jan wstąpił do wojska, w szeregach którego dosłużył się stopnia porucznika.

Renata i Kazimiera od 1944 r. przebywały na terenie Palestyny, matka pracowała jako nauczycielka, a córka uczęszczała do szkoły powszechnej. W 1947 r. cała trójka trafiła do Wielkiej Brytanii. Po śmierci Jana jego małżonka i córka wróciły do Polski, gdzie Kazimiera kontynuowała karierę zawodową, a Renata uzyskała tytuł magistra biologii.

W czasie prezentacji Eksponatu Miesiąca, na który składać się będą zdjęcia i dokumenty rodziny Wojtasiewiczów, obecna będzie pani Renata Iwanowska z domu Wojtasiewicz, która w swojej hojności przekazała Muzeum Pamięci Sybiru rodzinne pamiątki. Zapraszamy!

Paulina Cylka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...