niedziela, 23 czerwca, 2024

Muzeum Pamięci Sybiru

Po 4 latach od powołania i po 3 latach od uzyskania unijnego dofinansowania, Muzeum Pamięci Sybiru zakończyło prace nad wykonaniem wystawy stałej. Projekt o wartości niemal 13 mln zł będzie niebawem udostępniony zwiedzającym.

fot. Muzeum Pamięci Sybiru, CC BY 3.0

Syberia i Sybir to pojęcia podobne, jednak o odmiennym znaczeniu. Syberia to kraina geograficzna w północnej części Azji, Sybir zaś oznacza wszystkie miejsca w Rosji lub Związku Sowieckim, do których trafiali polscy zesłańcy. Sybir to symbol polskiej niewoli i cierpienia, ale też siły i przetrwania. Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru pokazuje więc nie tylko represje i tragedie związane z Sybirem, ale przede wszystkim niezwykłą moc ludzi, którzy przeciwstawili się siłom okrutnych systemów oraz bezwzględnej natury i wbrew wszelkim przeciwnościom przetrwali. To opowieść o bohaterach, którzy są wśród nas. Opowieść, jaką mogło napisać tylko życie.

fot. Muzeum Pamięci Sybiru, CC BY 3.0

Kompozycja wystawy stanowi wyraz najnowocześniejszych tendencji w muzealnictwie łączących multimedia, autorską narrację i oryginalne eksponaty. Zaplanowana ścieżka zwiedzania łamie chronologię w sposób niespodziewany dla odbiorcy, zaskakując go oryginalnym i niesztampowym podejściem do tematu. Po ekspozycji prowadzą głosy bezpośrednich świadków historii – Sybiraków.

fot. Muzeum Pamięci Sybiru, CC BY 3.0

Muzeum w liczbach

Muzeum Pamięci Sybiru, przygotowało projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” i uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, dla którego Instytucją Pośredniczącą jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach umowy z 28 grudnia 2017 r. projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 6 783 630,07 zł. Pozostała kwota została pokryta z budżetu Miasta Białegostoku.

fot. Muzeum Pamięci Sybiru, CC BY 3.0

Głównego wykonawcę wystawy stałej poznaliśmy 19 czerwca 2019 r. Została nim firma Deko-Bau spółka z o.o. Do końca 2020 r. na ponad 2 000 m2 powierzchni wystawienniczej zamontowano m.in. 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. W warstwie multimedialnej przygotowano m.in. 1167 sekund filmów, 589 sekund animacji, 6109 sekund nagrań dźwiękowych i 299 punktów interaktywnych w kioskach.

Nowoczesny audioprzewodnik

fot. Muzeum Pamięci Sybiru, CC BY 3.0

16 kwietnia 2020 r. Muzeum Pamięci Sybiru podpisało umowę na zakup i zaprogramowanie systemu audioprzewodnika z firmą Movitech. W ramach zamówienia powstało nagranie główne z elementami słuchowiska, 6 ścieżek obcojęzycznych (języki: rosyjski, białoruski, ukraiński, litewski, łotewski, angielski), ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących, a także ścieżka dla osób niesłyszących i niedosłyszących z lektorem języka migowego. Dostarczono 250 odtwarzaczy audioprzewodnika oraz rozmieszczono 35 znaczników wyzwalających nagrania automatycznie, a także kolejnych 30 uruchamiających treści dodatkowe.

Niebawem zaprezentujemy infrastrukturę pomagającą w obsłudze klienta, także przygotowaną w ramach projektu „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru”, w postaci systemu biletowego i przewodnika multimedialnego.

Otwarcie wystawy stałej planowane jest na 17 września 2021  r.

www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru
www.instagram.com/sybirmemorialmuseum
www.twitter.com/Muzeum_Weglowa
www.youtube.com/user/muzeumpamiecisybir    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...