niedziela, 7 sierpnia, 2022

Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje zabytek lipca

Zabytkiem miesiąca w lipcu jest obraz pt. Lovran autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885–1939), Chorwacja, 1908–1912 r., olej na płótnie, nr inw. MB/S/1582.

Niewielki obraz przedstawiający malowniczą, wąską uliczkę z wysokimi kamienicami powstał w Lovran, chorwackiej miejscowości, gdzie Stanisław Ignacy Witkiewicz odwiedzał swojego chorującego ojca, Stanisława Witkiewicza. Dzieło pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości i jest jednym z pięciu wczesnych obrazów artysty, które znajdują się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (poza Lovran, jeszcze: Bukiet w wazoniePejzaż górski, Pejzaż i Szkic o tematyce górskiej).

Płótno malowane jest w jasnej, szaro-beżowej i błękitnej tonacji barwnej, artysta szerokimi plamami barwnymi wydobywa to, co najistotniejsze – drgające na ścianach budynków promienie świetlne oddające klimat nadmorskiej, spokojnej miejscowości. Próżno tu szukać szczegółów czy dokładności, to raczej próba uchwycenia tego, co tu i teraz. Być może malarz otworzył okiennice swojego mieszkania i zachwycił się prześlizgującym światłem, które „malowało” obdarte fasady budynków, dodając im uroku.

Ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Dopełnianiem ekspozycji zabytku jest karta okolicznościowa z opisem. Można ją nabyć w kasie Muzeum.

Trwa konkurs ZABYTEK MIESIĄCA. Regulamin dostępny tutaj. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora