poniedziałek, 18 listopada, 2024

Muzeum Powiatowe w Nysie

Muzeum Powiatowe w Nysie jest miejscem, od którego należałoby zacząć zwiedzanie tego ciekawego i bogatego w historię miasta, jakim jest Nysa. Jest to najstarsza placówka muzealna w województwie – pierwsze nyskie muzeum funkcjonowało już w 1897 r.

Siedziba muzeum mieści się w dawnym pałacu biskupów wrocławskich – Nysa była przez wiele wieków stolicą księstwa biskupiego, należącego do biskupów wrocławskich, książąt nyskich. Pałac jest reprezentacyjną, miejską rezydencją barokową, wybudowaną w 2. poł. XVII i na pocz. XVIII w., z obszernym, wewnętrznym dziedzińcem, na którym można podziwiać trzy XVIII-wieczne polichromie zawierające zegary słoneczne.

Wnętrze budowli kryje niezwykle bogate, różnorodne i interesujące historycznie zbiory. Na parterze dostępne są dwie ekspozycje stałe. Pierwsza z nich to wystawa „Procesy o czary na pograniczu nysko-jesenickim”, która stanowi ważny punkt na rowerowym, polsko-czeskim „Szlaku czarownic”. Druga wystawa to „Kresy w pamięci mieszkańców powiatu nyskiego”, składająca się z dokumentów, zdjęć i pamiątek dostarczonych przez okolicznych mieszkańców – większość z nich to potomkowie rodzin przybyłych z naszych wschodnich kresów.

Pierwsze piętro pałacu, to przede wszystkim ekspozycja związana z historią miasta i jego okolic. Pomiędzy najstarszymi zabytkami znajdziemy te z epok kamiennych, epoki żelaza i brązu, wczesnego średniowiecza, które już zapowiadało wspaniały rozkwit miasta (lokowanego w XIII w.), przez wieki średnie, aż po wiek XVII. Możemy prześledzić życie codzienne dawnych nysan, a przede wszystkim podziwiać wspaniałe wytwory nyskich rzemieślników – rzeźbiarzy, ślusarzy, kowali, szewców, szklarzy, bednarzy, konwisarzy, a nawet prezentację militariów (od średniowiecza po XIX w.). Zetkniemy się również z nowszą historią Nysy, oglądając fotografie i artefakty z 1. poł. XX wieku.

Drugie piętro zawiera zabytki zupełnie innego rodzaju – niezwykle różnorodną kolekcję malarstwa zachodnioeuropejskiego (XVI-XIX w.), rzeźby, mebli dworskich i mieszczańskich oraz bogaty zbiór rzemiosła artystycznego, porcelany, fajansu, majoliki, cyny, miedzi. Możemy tu podziwiać wyposażenie pałaców i dworków reprezentujących różne style, modne w ciągu ostatnich kilku wieków – renesans, barok, rokoko, empire, biedermeier.

W sumie mamy do zwiedzenia prawie 30 pomieszczeń, które dostarczają niezwykle różnorodnych wrażeń. To właśnie w muzeum możemy poznać skomplikowaną historię Nysy oraz rozumieć dlaczego stała się ona w średniowieczu jednym z najbardziej znaczących i najludniejszych miast Śląska.

Trzeba też zaznaczyć, że magazyny muzealne kryją zabytki niedostępne na stałe oczom zwiedzających – ogromną kolekcję grafiki oraz rękopisów i starodruków.

Regularnie prezentowane są tutaj wystawy czasowe artystów z kraju i zagranicy, wystawy historyczne i edukacyjne. Ponadto placówka prowadzi w szerokim zakresie działalność edukacyjną i naukową w postaci lekcji muzealnych, konferencji, wydawnictw naukowych, konkursów. Instytucja bierze czynny udział w życiu artystycznym i kulturalnym miasta organizując koncerty, spektakle, spotkania autorskie, wieczory muzealne oraz włączając się w ogólnoeuropejskie wydarzenia typu Noc Muzeów czy Europejskie Dni Dziedzictwa.

Adres:

Muzeum w Nysie
ul. Biskupa Jarosława 11
48-300 Nysa

tel./fax 77/ 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
www.muzeum.nysa.pl

Zapraszamy do zwiedzania muzeum:

W sezonie od 01 kwietnia do 30 września:

• PONIEDZIAŁEK: nieczynne dla zwiedzających
• WTOREK, CZWARTEK, PIĄTEK: 9.00-15.45
• ŚRODA: 9.00-17.30
• SOBOTA, NIEDZIELA: 10.00-15.00

 W sezonie od 01 października do 31 marca:

• PONIEDZIAŁEK: nieczynne dla zwiedzających
• WTOREK-PIĄTEK: 9.00-15.45
• SOBOTA: 10.00-15.00

W środę wstęp bezpłatny

Adriana Zalewska-Wąsowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...