sobota, 13 kwietnia, 2024

MNW BADA DZIEDZICTWO PAŃSTWOWYCH ZBIORÓW SZTUKI

W 1922 roku, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powołano do życia Państwowe Zbiory Sztuki. Zadaniem instytucji działającej w dwudziestoleciu międzywojennym było administrowanie kolekcją dzieł sztuki należącą do Skarbu Państwa, na co dzień eksponowaną w muzeach i wnętrzach gmachów reprezentacyjnych w całym kraju. W 1938 część państwowej kolekcji zasiliła zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie w formie depozytu. Kolejne jej fragmenty znalazły się w Muzeum w wyniku II wojny światowej. Dziś MNW bada to dziedzictwo dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym zadaniem Państwowych Zbiorów Sztuki (PZS) była opieka nad dziełami sztuki należącymi do Państwa. PZS nie tylko opiekowały się polskimi zbiorami rewindykowanymi z ZSRR, lecz także je rozbudowywały: m.in. o liczne przykłady współczesnej sztuki polskiej. Kres działalności instytucji położył wybuch II wojny światowej. Historia powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki jest tematem prowadzonych w MNW badań dofinasowanych ze środków MKiDN.

Celem projektu, realizowanego przez Muzeum etapami od 2017 roku, jest opracowanie historii zabytków wchodzących w skład PZS, a także oszacowanie ich pierwotnego i obecnie zachowanego zasobu. Badania skupiają się na odtworzeniu możliwie pełnego wykazu obiektów własnych i depozytów z zasobów PZS, ze wskazaniem przedmiotów zachowanych oraz potencjalnych strat wojennych. Do tej pory zweryfikowano zbiory artystyczne i część zbiorów numizmatycznych. Ważnym etapem prac była digitalizacja zachowanej w MNW archiwalnej dokumentacji ewidencyjnej PZS. Efektem projektu będzie też zrewidowanie i wypracowanie dobrych praktyk oraz standardów prowadzenia badań proweniencyjnych nad zbiorami artystyczno-historycznymi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

Dział Komunikacji i Marketingu
Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...