poniedziałek, 5 maja, 2025

Muzeum Przyszłości na 90-lecie Muzeum Sztuki w Łodzi

15 lutego 1931 roku w robotniczej Łodzi po raz pierwszy zaprezentowano niezwykłą kolekcję złożoną z prac twórców, którzy dziś są ikonami światowej awangardy. Tak rozpoczęła się trwająca już 90 lat historia Muzeum Sztuki – jednego z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie.

Otwarcie Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. było możliwe dzięki dzięki artystom i artystkom, którzy dostrzegli konieczność stworzenia nowoczesnej koncepcji muzeum sztuki, uwierzyli w nią i wprowadzili w życie. Strzemiński, Kobro i Stażewski oraz Przyboś i Brzękowski przekonali do wspólnej idei innych znakomitych twórców – takich jak Fernand Leger, Max Ernst, Hans Arp, Sophie Taeuber-Arp czy Kurt Schwitters. Ci zaś podarowali swoje prace do kolekcji, która stała się kamieniem węgielnym instytucji znanej dziś jako Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jesienią tego roku w muzeum zostanie otwarta wystawa Awangardowe muzeum, ukazująca początki łódzkiej instytucji i podobnych jej inicjatyw, w które zaangażowali się tacy twórcy jak Kazimierz Malewicz, Władimir Tatlin, Aleksandr Rodczenko, Katherine Dreier i Marcel Duchamp.

To projekt przenoszący ideę sprzed dekad we współczesność. Pokaże muzeum pomyślane przez awangardystów jako przestrzeń, w której eksperymentuje się ze sztuką i jej odbiorem, tworzy pole do wymiany myśli, pobudza krytyczną refleksję i bada sposoby na jakie widzimy świat. Pozwoli dostrzec w idei muzeum inicjatywę społeczną, która może projektować przyszłość. Zapyta, czy wyczerpaliśmy już potencjał tkwiący w jego utopijnej, awangardowej koncepcji. Wychodząca od historycznego gestu artystów wystawa, opowiadając o przeszłości, pozwoli spojrzeć w przyszłość – zarówno tę dotyczącą instytucji muzealnej, jak i całego społeczeństwa

informują muzealnicy.


W jubileuszowym roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędą się też wystawy poświęcone twórczości Leopolda Buczkowskiego i praktyce kuratorskiej Urszuli Czartoryskiej, zbiorowa wystawa „Ziemia znów jest płaska” a także projekty, do których realizacji muzeum zaprosiło m.in. Agatę Siniarską, Céline Condorelli, Wendelien van Oldenborgh, Agnieszkę Kurant, Jasminę Cibic, Marka Sobczyka i wielu innych. Wystawy te nie tylko skonfrontują współczesność z awangardowymi koncepcjami, ale też pozwolą spoglądać w przyszłość i proponować jej możliwe scenariusze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...