15 lutego 1931 roku w robotniczej Łodzi po raz pierwszy zaprezentowano niezwykłą kolekcję złożoną z prac twórców, którzy dziś są ikonami światowej awangardy. Tak rozpoczęła się trwająca już 90 lat historia Muzeum Sztuki – jednego z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie.
Otwarcie Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. było możliwe dzięki dzięki artystom i artystkom, którzy dostrzegli konieczność stworzenia nowoczesnej koncepcji muzeum sztuki, uwierzyli w nią i wprowadzili w życie. Strzemiński, Kobro i Stażewski oraz Przyboś i Brzękowski przekonali do wspólnej idei innych znakomitych twórców – takich jak Fernand Leger, Max Ernst, Hans Arp, Sophie Taeuber-Arp czy Kurt Schwitters. Ci zaś podarowali swoje prace do kolekcji, która stała się kamieniem węgielnym instytucji znanej dziś jako Muzeum Sztuki w Łodzi.
Jesienią tego roku w muzeum zostanie otwarta wystawa Awangardowe muzeum, ukazująca początki łódzkiej instytucji i podobnych jej inicjatyw, w które zaangażowali się tacy twórcy jak Kazimierz Malewicz, Władimir Tatlin, Aleksandr Rodczenko, Katherine Dreier i Marcel Duchamp.
informują muzealnicy.
W jubileuszowym roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędą się też wystawy poświęcone twórczości Leopolda Buczkowskiego i praktyce kuratorskiej Urszuli Czartoryskiej, zbiorowa wystawa „Ziemia znów jest płaska” a także projekty, do których realizacji muzeum zaprosiło m.in. Agatę Siniarską, Céline Condorelli, Wendelien van Oldenborgh, Agnieszkę Kurant, Jasminę Cibic, Marka Sobczyka i wielu innych. Wystawy te nie tylko skonfrontują współczesność z awangardowymi koncepcjami, ale też pozwolą spoglądać w przyszłość i proponować jej możliwe scenariusze.