niedziela, 12 maja, 2024

Muzeum Przyszłości na 90-lecie Muzeum Sztuki w Łodzi

15 lutego 1931 roku w robotniczej Łodzi po raz pierwszy zaprezentowano niezwykłą kolekcję złożoną z prac twórców, którzy dziś są ikonami światowej awangardy. Tak rozpoczęła się trwająca już 90 lat historia Muzeum Sztuki – jednego z najstarszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie.

Otwarcie Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. było możliwe dzięki dzięki artystom i artystkom, którzy dostrzegli konieczność stworzenia nowoczesnej koncepcji muzeum sztuki, uwierzyli w nią i wprowadzili w życie. Strzemiński, Kobro i Stażewski oraz Przyboś i Brzękowski przekonali do wspólnej idei innych znakomitych twórców – takich jak Fernand Leger, Max Ernst, Hans Arp, Sophie Taeuber-Arp czy Kurt Schwitters. Ci zaś podarowali swoje prace do kolekcji, która stała się kamieniem węgielnym instytucji znanej dziś jako Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jesienią tego roku w muzeum zostanie otwarta wystawa Awangardowe muzeum, ukazująca początki łódzkiej instytucji i podobnych jej inicjatyw, w które zaangażowali się tacy twórcy jak Kazimierz Malewicz, Władimir Tatlin, Aleksandr Rodczenko, Katherine Dreier i Marcel Duchamp.

To projekt przenoszący ideę sprzed dekad we współczesność. Pokaże muzeum pomyślane przez awangardystów jako przestrzeń, w której eksperymentuje się ze sztuką i jej odbiorem, tworzy pole do wymiany myśli, pobudza krytyczną refleksję i bada sposoby na jakie widzimy świat. Pozwoli dostrzec w idei muzeum inicjatywę społeczną, która może projektować przyszłość. Zapyta, czy wyczerpaliśmy już potencjał tkwiący w jego utopijnej, awangardowej koncepcji. Wychodząca od historycznego gestu artystów wystawa, opowiadając o przeszłości, pozwoli spojrzeć w przyszłość – zarówno tę dotyczącą instytucji muzealnej, jak i całego społeczeństwa

informują muzealnicy.


W jubileuszowym roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędą się też wystawy poświęcone twórczości Leopolda Buczkowskiego i praktyce kuratorskiej Urszuli Czartoryskiej, zbiorowa wystawa „Ziemia znów jest płaska” a także projekty, do których realizacji muzeum zaprosiło m.in. Agatę Siniarską, Céline Condorelli, Wendelien van Oldenborgh, Agnieszkę Kurant, Jasminę Cibic, Marka Sobczyka i wielu innych. Wystawy te nie tylko skonfrontują współczesność z awangardowymi koncepcjami, ale też pozwolą spoglądać w przyszłość i proponować jej możliwe scenariusze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...