niedziela, 3 marca, 2024

Muzeum Schloss Lübben – historia i nowoczesność

Muzeum Schloss Lübben nie tylko prezentuje historię, ale samo w sobie jest częścią historii leżącego na terenie Łużyc niemieckiego miasta Lübben. Jego korzenie sięgają 1906 roku, ale zawirowania historyczne sprawiły, że tak naprawdę istnieje od 2001 roku.

Zgromadzona w 1906 roku w Lübben kolekcja zabytków stała się przyczynkiem do powstania jednego z pierwszych muzeów na Dolnych Łużycach. W ostatnich dniach II wojny światowej muzeum zostało zniszczone – udało się uratować niespełna 1 procent zbiorów. W 1950 r. powołano do życia muzeum historii lokalnej, ale działało ono tylko kilka lat. Przez 30 lat w Lübben nie było muzeum, aż w końcu jesienią 1989 r., po apelach mieszkańców, zapadła decyzja o jego ponownym utworzeniu. Na siedzibę wybrano miejscowy zamek –  jeden z nielicznych obiektów w mieście, które przetrwały II wojnę światową.

W chwili otwarcia, które nastąpiło w 2001 roku, muzeum było jednym z najnowocześniejszych w regionie. Prezentowana tu multimedialna i interaktywna wystawa prowadzi zwiedzających przez historię Niederlausitz, Szprewaldu i samego Lübben, aż do dnia dzisiejszego. 

Stała ekspozycja poświęcona jest historii miasta Lübben i Dolnych Łużyc. Zwiedzający mogą też zapoznać się z historią i zwyczajami Szprewaldu, obejrzeć znaleziska z okresu średniowiecza, a nawet z epoki żelaza i brązu. Wybrane obiekty są prezentowane w projekcie Cyfrowe Muzeum

W zamku znajduje się także zabytkowa sala herbowa z 1915 r. Ofertę muzeum uzupełniają zmieniające się wystawy czasowe i szeroki program edukacyjny.

Rozpoczynając kolejną dekadę działalności Muzeum Schloss Lübben przygotowało nową koncepcję. Jej głównym założeniem jest ścisły związek między treściami naukowymi a interakcjami, które pozwolą na „aktywne” zwiedzanie.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Schloss Lübben

Muzealny profil na FB

Muzealny kanał You Tube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowsk...

Miło nam poinformować, iż portal MuzeOn objął patronat medialny nad nową wystaw...

Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcj...

Wystawa czynna: 19.01.2024-30.03.2024Kurator: Edward HałajkoWernisaż: Fotorelac...

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie ̵...

Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych...

Wystawa „Prymityw” z Powiś...

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najw...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin –...

PRZEDSPRZEDAŻ - CENA  32,94 zł ! Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin...