niedziela, 19 stycznia, 2025

Muzeum w sieci

Pandemia sprawiła, że zdecydowana większość muzeów przeniosła swoją aktywność do internetu. To tu odbywały się prelekcje, warsztaty, szkolenia, ba, nawet wernisaże. Wygląda na to, że z wirusem (przynamniej póki co) już sobie poradziliśmy, ale po tej niecodziennej sytuacji pozostało nam coś cennego – umiejętność coraz sprawniejszego poruszania się po sieci i wykorzystywania jej w muzealnej pracy. A skoro tak, to warto sięgać po narzędzia, które to umożliwiają, a dostępne są za pośrednictwem systemu Muzeo.

Obiekty i wydarzenia – tym warto się pochwalić

Pierwsze skojarzenie związane z obecnością muzeum w internecie to oczywiście portale do udostępniania zbiorów. Ma je już wiele placówek – i tych większych, i mniejszych. Połączenie takiego portalu z systemem Muzeo sprawia, że publikacja jest banalnie prosta i sprowadza się do jednego kliknięcia. Równie łatwe jest prezentowanie muzealnych wydarzeń, które zostały opisane w systemie. Tym samym upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu: wydarzenia są należycie zewidencjonowane, a przy tym – co przecież najważniejsze – dowiedzą się o nich nasi odbiorcy.

Z systemu Muzeo zasilane są m.in. portale Muzeum Południowego Podlasia w Białej PodlaskiejMuzeum Tatrzańskiego w ZakopanemMuzeum PRL w Krakowie, Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz portal dokumentujący straty wojenne Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

System w wersji web

Muzeo w wersji web to wersja mini systemu. Zawiera wszystkie podstawowe funkcjonalności, takie jak:

  • ewidencja muzealiów
  • wydruki – karta katalogu naukowego, księga inwentarzowa muzealiów (możliwość dodania kolejnych wydruków po indywidualnej wycenie)
  • wyszukiwanie, filtrowanie zbiorów
  • digitalizacja muzealiów
  • konserwacja – zlecenia konserwatorskie, stan zachowania
  • automatyczny zapis danych
  • help – wsparcie bezpośrednie z systemu
  • zarządzanie uprawnieniami użytkowników
  • udostępnianie wydarzeń oraz wizerunków muzealiów zapisanych w systemie Muzeo na portalu MuzeOn.

Muzeo-web nie wymaga instalacji na komputerach użytkowników, jest (podobnie jak jego starszy brat – Muzeo) intuicyjny i prosty w obsłudze.

To doskonałe rozwiązanie dla muzeów, które potrzebują systemu do ewidencji zbiorów, ale bez rozbudowanych procedur związanych np. z pozyskiwaniem obiektów czy inwentaryzacją

Biblioteka wychodzi za mury

Połączenie dostępnego w systemie Muzeo modułu bibliotecznego z katalogiem online znacznie ułatwia pracę muzealnym „bibliotekarzom”: w katalogu zalogowani użytkownicy mogą przejrzeć muzealne zbiory i zarezerwować wybrane pozycje, a pracownik biblioteki z poziomu systemu zarządza poszczególnymi rezerwacjami i wypożyczeniami, wystawia monity itp.

Szukajcie, a znajdziecie

Posiadanie w muzeum atrakcyjnych zbiorów to oczywiście wielkie szczęście dla muzealnika, ale czasem też dopust Boży, bo oznacza to nawał próśb i zapytano możliwość ich wypożyczenia. Dzięki Muzeo i modułowi kwerend zewnętrznych praca muzealnika ogranicza się w tej kwestii do niezbędnego minimum. Połączenie modułu z przygotowaną przez nas stroną internetową pozwala zalogowanym muzealnikom z innych placówek samodzielnie wyszukiwać obiekty do ewentualnego wypożyczenia. System zapisuje kwerendy, przedstawia obiekty (obraz i opisy), a w przypadku, gdy obiekt w podanym okresie jest niedostępny, automatycznie udziela odpowiedzi negatywnej. Użytkownik systemu Muzeo może ze swojej strony zarządzać zapytaniami, udzielać odpowiedzi i prowadzić cały proces kwerendy, aż do wypożyczenia i zwrotu. Co ważne, system automatycznie przygotuje pełną dokumentację kwerendy. Dodatkowym udogodnieniem jest powiadamianie muzealników o nowych zapytaniach mailem lub sms-em.


Drugi system autorstwa firmy fpsystem – Ekspozeo – również dostępny jest w wersji web, a także poprzez aplikację na telefon. Więcej informacji na stronie Ekspozeo.

Źródłoinf. własna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...