poniedziałek, 27 maja, 2024

Muzeum w weekend (i nie tylko)

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza:

23 LUTEGO 2024 | PIĄTEK
17.00 | Centrum Dialogu Przełomy MNS | wstęp wolny
               „W przeddzień” – debata w 2. rocznicę agresji Rosji na Ukrainę
               Uczestnicy: dr Dorota Kowalewska, Artur Balazs, gen. Marek Ojrzanowski, Jan Syrnyk

24 LUTEGO 2024 | SOBOTA

10.00 – 18.00 | wszystkie gmachy MNS | wstęp wolny
               BEZPŁATNA SOBOTA!

10.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp: 15 zł + obowiązkowe (!) zapisy*
               AKADEMIA MALUCHA | Na przekór zimie, w poszukiwaniu słońca – niezapomniana podróż do
               wioski małego Kodżia
               Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska

16.00 | Muzeum Narodowe w Szczecinie | wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny)
               AKADEMIA HISTORII SZTUKI | Malarstwo barokowe
               Prowadzenie: Renata Fabiańska-Grzybowska

ZAPOWIEDŹ: 27 LUTEGO 2024 | WTOREK

17.00 | Muzeum Historii Szczecina MNS | wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny)
               Spacer kuratorski po wystawie „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie  światowej”  
               Prowadzenie: Genowefa Horoszko

* zapisy u prowadzących zajęcia, szczegóły: www.muzeum.szczecin.pl

AKTUALNE GRY MUZEALNE

KoLekcja afrykańska
Gra dotyczy wystaw etnograficznych w Muzeum przy Wałach Chrobrego

Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej
Gra dotyczy wystawy czasowej przygotowanej przez Dział Numizmatyki MNS prezentowanej w Muzeum Historii Szczecina 

ADRESY GMACHÓW MUZELANYCH:
Muzeum Narodowe w Szczecinie: ul. Wały Chrobrego 3
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych: ul. Staromłyńska 27
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej: ul. Staromłyńska 1
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina: ul. Księcia Mściwoja II 8
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy: pl. Solidarności 1

W PRZEDDZIEŃ
DEBATA W 2. ROCZNICĘ AGRESJI ROSJI NA UKRAINĘ

Zapraszamy w piątek, 23 lutego 2024 r., o godz. 17.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy na debatę poświęconą sytuacji w Ukrainie dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. W spotkaniu udział zapowiedzieli Artur Balazs, członek opozycji demokratycznej, dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego ds. pomocy Ukrainie, generał Marek Ojrzanowski oraz Jan Syrnyk, szef Związku Ukraińców w Polsce oddziału w Szczecinie. Wstęp wolny.

AKADEMIA HISTORII SZTUKI

„Malarstwo barokowe” to tytuł wykładu Renaty Fabiańskiej-Grzybowskiej w ramach Akademii Historii Sztuki. Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego w sobotę, 24 lutego 2024 roku o godzinie 16.00. Wstęp: 5 zł (bilet edukacyjny).

Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w tym roku szkolnym w każdą sobotę od października 2023 do maja 2024. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.
Koordynatorka cyklu: Krystyna Milewska
k.milewska@muzeum.szczecin.pl

AKADEMIA MALUCHA

Najbliższe zajęcia w ramach Akademii Malucha odbędą się pod hasłem „Na przekór zimie, w poszukiwaniu słońca – niezapomniana podróż do wioski małego Kodżia”.

Prowadząca Dorota Baumgarten-Szczyrska zaprasza w sobotę, 24 lutego 2024 roku o godzinie 10.00. Warsztaty odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Akademia Malucha to cykl spotkań opracowanych z myślą o dzieciach w wieku 5–6 lat. Każde spotkanie trwa około dwóch godzin i obejmuje dwie części: pierwszą realizowaną na salach wystawowych z wykorzystaniem wybranych eksponatów i drugą, na którą składają się zajęcia plastyczne związane z tematem spotkania. W ramach warsztatów muzealnych najmłodsi słuchacze Akademii odbędą podróż w czasie i przestrzeni. Poznają polskie tradycje i zwyczaje dotyczące Wielkanocy, świąt Bożego Narodzenia, katarzynek i andrzejek oraz kulturę innych narodów. W trakcie zajęć dzieci będą miały niepowtarzalną okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć przedmioty prezentowane na wystawach lub przechowywane w muzealnych magazynach. Każdy słuchacz Akademii Malucha otrzyma specjalną książeczkę, w której zbierać będzie znaczki z poszczególnych zajęć. Na zakończenie cyklu spotkań wytrwali uczestnicy otrzymają Dyplomy Słuchacza Akademii.

Prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

Wstęp: 15 zł
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Oferta nie dotyczy grup zorganizowanych

SPACERY KURATORSKIE
PIENIĄDZ NA POMORZU

Zapraszamy na spacery kuratorskie po wystawie czasowej „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej”. Spotkaniom towarzyszyć będzie prezentacja nowych nabytków – pomorskich pieniędzy zastępczych. Oprowadzać będą (naprzemiennie) Genowefa Horoszko oraz Mieszko Pawłowski z Działu Numizmatyki MNS.

Terminy spacerów kuratorskich:
27 lutego 2024 | wtorek | godzina 17.00
16 marca 2024 | sobota | godzina 12.00
13 kwietnia 2024 | sobota | godzina 12.00
28 kwietnia 2024 | niedziela | godzina 12.00 [finisaż]

Ekspozycję można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski przy Rynku Siennym).
Bilety w cenie 5zł (bilet edukacyjny) do nabycia w kasie muzeum bezpośrednio przed wydarzeniami.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej

Wystawa zorganizowana została w setną rocznicę wybuchu wielkiej inflacji. do której doszło w listopadzie 1923 roku na Pomorzu i w całych Niemczech. Reperacje wojenne i wadliwa polityka walutowa doprowadziły do kryzysu gospodarczego. Latem 1922 roku kraj wpadł w spiralę inflacji, a ta w następnym roku przerodziła się w hiperinflację. Drukowano coraz więcej banknotów w nominałach opiewających na miliardy i biliony marek. Drukarnie nie nadążały z produkcją i w obiegu zabrakło oficjalnego pieniądza. W celu przezwyciężenia jego niedostatku puszczono w obieg pieniądze zastępcze – monety i bony. Najczęściej wydawały je władze samorządowe, instytucje finansowe, zakłady przemysłowe, a niekiedy nawet osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą. Ich produkcja odbywała się za wiedzą, zgodą i przy udziale organów władzy. Wystawa obejmuje krótki okres i dotyczy historii pieniądza, od zakończenia pierwszej wojny do reformy walutowej w 1924 roku.

Na wystawie można zobaczyć metalowe pieniądze zastępcze, bite głównie w cynku i żelazie przez miasta pomorskie. Mają skromny wygląd i niecodzienne kształty (obok okrągłych: kwadratowe, ośmioboczne). Z uwagi na niskie nakłady, nieszlachetny kruszec i krótki czas w obiegu są dzisiaj dość rzadkie. Wysokie koszty produkcji monet zastępczych spowodowały przestawienie się wystawców na drukowanie papierowych środków zastępczych, popularnie zwanych notgeldami. W ramach ekspozycji prezentujemy dużą ich kolekcję w różnych nominałach, a także rzadkie czeki inflacyjne, wypisywane ręcznie w regionalnych instytucjach.

Kolejną ciekawostką są bony opiewające na złote fenigi i marki. W obiegu funkcjonowały złote monety, zarówno cesarskie marki, jak i carskie ruble czy amerykańskie dolary. Rząd zalegalizował tę powszechną praktykę i zezwolił emitentom na emisję tzw. pieniądza o stabilnej wartości, którego nominały wyrażone były właśnie w złotych fenigach lub złotych markach. Na Pomorzu nie było dużo takich wystawców.

Warto zwrócić uwagę kolekcjonerskie serie notgeldów. Interesująca szata graficzna sprawiła, że stały się obiektem zainteresowania kolekcjonerów. Wykształcił się niejako drugi nurt ich produkcji, oderwany od rzeczywistego obiegu. Wykorzystywano najróżniejsze motywy związane z daną miejscowością: heraldykę, zabytki, portrety znanych osobistości, symbole lokalnej gospodarki, legendy, wydarzenia historyczne, a nawet historyjki satyryczne. Drukowano całe serie bonów, niczym współczesne komiksy opowiadających różnorodne, często bardzo zabawne historie czy legendy.

GRA MUZEALNA
KOLEKCJA AFRYKAŃSKA

Zapraszamy muzealnych Gości, miłośników historii, etnografii i podróżowania do udziału w grze edukacyjnej przygotowanej w ramach projektu „Pożegnanie z Afryką”. Jest to propozycja dla wszystkich osób – od lat 10 do 105, które kochają muzea, sztukę afrykańską i dobrą zabawę.

Aby wziąć udział w grze muzealnej KoLekcja afrykańska należy:

– pobrać kartę gry w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego 3
lub z pojemników znajdujących się przy wejściu na wystawy afrykańskie,

– odpowiedzieć na pytania zgodnie z instrukcją zawartą w nich (podkreślić właściwą odpowiedź, uzupełnić, narysować coś). Pytania dotyczą wszystkich trzech wystaw afrykańskich prezentowanych w muzeum i oznaczone są trzema kolorami, które ułatwią osobom biorącym udział w zabawie dotarcie do właściwych eksponatów.

Kolor zielony – szukaj odpowiedzi w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce…”
Kolor brązowy – szukaj odpowiedzi w przestrzeni wystawy „Sztuka Afryki…”
Kolor granatowy – szukaj odpowiedzi w przestrzeni wystawy „Dzieci magii…”

– wrzucić uzupełnioną kartę (z wpisanymi danymi do kontaktu: imię i nazwisko, numer telefonu lub adres e-mail) do specjalnie przygotowanego na ten cel pojemnika znajdującego się na wystawie „W afrykańskiej wiosce…”.

Do udziału w zabawie zapraszamy w dniach od 14 lutego do 3 marca 2024 roku, w godzinach otwarcia muzeum.

Osoby biorące udział w grze zobowiązane są do zakupu biletu wstępu do muzeum zgodnie z obowiązującym cennikiem (https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html).
Uwaga – w soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Każdy uczestnik może zgłosić w konkursie tylko jedną kartę gry. Spośród graczy, którzy bezbłędnie odpowiedzą na wszystkie pytania, wylosujemy pięć osób, które otrzymają nagrody.

Zwycięzców poinformujemy o wygranej 20 marca 2024 roku.

Udział w grze jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody osoby grającej na przetwarzanie jej danych osobowych w zakresie: publikacji listy imiennej laureatów w mediach, na stronie www.muzeum.szczecin.pl oraz na stronie muzeum na Facebooku. W przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców na udział w grze (gotowy wzór zgody dla rodziców do pobrania z naszej strony; uzupełniony można przesłać na adres: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl).

Więcej informacji: Dorota Baumgarten-Szczyrska, Dział Edukacji MNS, tel. 797 705 270, e-mail: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl

GRA MUZEALNA
PIENIĄDZ NA POMORZU PO PIERWSZEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ

Zapraszamy muzealnych Gości, miłośników historii Pomorza i pieniądza, do udziału w grze edukacyjnej towarzyszącej wystawie „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej”.

Jest to propozycja dla wszystkich – rodzin z dziećmi, młodzieży i dorosłych – którzy preferują aktywne zwiedzanie ekspozycji i zdobywanie wiedzy również przez zabawę.

Aby przystąpić do gry muzealnej należy:
– pobrać kartę gry w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8,
– odpowiedzieć na pytania i uzupełnić wydrukowany tekst na podstawie informacji i eksponatów dostępnych na wystawie „Pieniądz na Pomorzu po pierwszej wojnie światowej”,
– złożyć kartę (z wpisanymi danymi do kontaktu: imię i nazwisko, numer telefonu lub adres e-mail) w muzealnej kasie.

Udział w zabawie jest możliwy od 9 grudnia 2023 r. do 28 kwietnia 2024 r. jedynie w budynku Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8 i wiąże się z koniecznością zakupu biletu wstępu do muzeum (https://muzeum.szczecin.pl/bilety-godziny-otwarcia.html).

W soboty wstęp do muzeum jest bezpłatny. Każdy uczestnik może złożyć tylko jedną kartę gry. Dla osób, które uzyskają najlepsze wyniki, przewidziano drobne upominki ufundowane przez Narodowy Bank Polski oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Zwycięzców poinformujemy o wygranej i terminie odbioru nagród najpóźniej dwa tygodnie po zakończeniu gry.

Dodatkowych informacji udziela:
Ewa Kimak
Dział Edukacji MNS
Tel.: 797 705 278; e-mail: e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Daniel Źródlewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...