wtorek, 19 października, 2021

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tu wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut literacki Gombrowicza oraz fragmenty słynnej powieści Ferdydurke. Na stałej ekspozycji zobaczyć można m.in. pióra, którymi pisał W. Gombrowicz, jego maszynę do pisania, tekturową podkładkę, która (jak twierdził) przynosiła mu szczęście, a także tak niezwykłe przedmioty jak np. nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. W muzeum we Wsoli częstym gościem jest Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.


Po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną i związanymi z nią decyzjami rządu, Muzeum Witolda Gombrowicza ponownie zaprasza zwiedzających. Muzeum jest czynne od soboty, 8 maja.

Nadal jednak obowiązują pewne ograniczenia, np. liczby gości – jednocześnie wewnątrz muzeum może przebywać maksymalnie 10 osób. 

Obowiązujący obecnie regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie internetowej muzeum, http://www.muzeumgombrowicza.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora