wtorek, 18 czerwca, 2024

Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2022 – znamy laureatów

Jak już informowaliśmy, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu – Dom Mikołaja Kopernika, otrzymał wyróżnienie specjalne European Museum of the Year Award 2022 (EMYA). Kogo jeszcze wyróżniło w tym roku Europejskie Forum Muzeów?

NAGRODA EMYA – EUROPEJSKIE MUZEUM ROKU – Muzeum Umysłu, Holandia

Nagroda Europejskiego Muzeum Roku trafia do muzeum, które w znacznym stopniu przyczynia się do naszego rozumienia świata, a także do rozwoju nowych paradygmatów i standardów zawodowych w muzeach.

Laureat tegorocznej nagrody głównej pokazuje trudne historie związane z ludźmi, którzy zostali napiętnowani i wykluczeni ze społeczeństwa. Jest to innowacyjny projekt społeczny badający naturę ludzkiego umysłu w wyjątkowy sposób i uosabiający siłę muzeów w tkance społecznej. Jest to prawdziwie inspirująca, skupiona na człowieku instytucja, która kładzie nacisk na doświadczenia ludzi uważanych za „innych”.

NAGRODA MUZEALNA RADY EUROPY Nano Nagle Place, Cork, Irlandia

Nagroda Muzealna Rady Europy jest przyznawana muzeom, które w znaczący sposób przyczyniły się do przestrzegania praw człowieka, poszerzania wiedzy i rozumienia współczesnych problemów społecznych oraz łączenia kultur poprzez zachęcanie do dialogu międzykulturowego lub pokonywanie granic społecznych i politycznych.

Nano Nagle Place w Cork to muzeum, które rozwija się, adaptuje i odnawia wraz z otaczającym go społeczeństwem. Jednocześnie pozostaje wierne swoim wartościom: współodczuwaniu, poczuciu sprawiedliwości, trosce o upośledzonych, wykluczonych i pozbawionych praw – niezależnie od tego, czy ich słabość jest zakorzeniona w ubóstwie czy jest efektem innych czynników.

NAGRODA KENNETHA HUDSONA ZA INSTYTUCJONALNĄ ODWAGĘ I UCZCIWOŚĆ ZAWODOWĄ: Wayne MODEST, Nanette SNOEP, Léontine MEIJER-VAN MENSCH, Laura VAN BROEKHOVEN

Nagroda Kennetha Hudsona za odwagę instytucjonalną i uczciwość zawodową jest przyznawana muzeum, grupie lub osobie – niekoniecznie kandydatowi do EMYA – w celu uhonorowania odważnych, a czasem nawet kontrowersyjnych praktyk muzealnych, które poszerzają powszechne postrzeganie roli i obowiązków muzeów w społeczeństwie.

Laureatami tegorocznej nagrody są czterej wybitni dyrektorzy muzeów, których nagrodzono za ich wkład w rozwój nowej, globalnej etyki muzealnej oraz rozwiązywanie pilnych i kontrowersyjnych społecznych problemów dekolonizacji, restytucji, napraw i repatriacji.

NAGRODA MUZEUM PORTIMÃO ZA PRZYJĘCIE, WŁĄCZENIE I PRZYNALEŻNOŚĆ – Muzeum Uniwersyteckie w Bergen, Historia Naturalna,  Norwegia

Nagroda Muzeum Portimão za przyjęcie, włączenie i przynależność jest celebracją przyjaznej atmosfery integracji, w której wszystkie elementy muzeum: jego fizyczne otoczenie, ekspozycje i programy publiczne przyczyniają się do tego, że wszyscy czują się tu doceniani i szanowani.

Muzeum, które zdobyło tę nagrodę, stało się silną marką instytucji, do której należy. Jego nowatorskie, otwarte prezentacje odzwierciedlają misje i wizje muzeum uniwersyteckiego. Poprzez wystawy i inne działania doskonale spełnia swoją funkcję społeczną i pokazuje, w jaki sposób uniwersytet może wykorzystać swoje muzeum, aby służyć społeczeństwu, które czuje się tu mile widziane.

NAGRODA SILLETTO ZA UDZIAŁ I ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNOŚCI – Muzeum Obuwia i Przemysłu Inków, Hiszpania

Nagroda Silletta za uczestnictwo i zaangażowanie społeczności jest uhonorowaniem głębokiego zaangażowania muzeum i jego interesariuszy, które umieszcza muzeum jako punkt orientacyjny w odniesieniu do społeczności.

Muzeum, które zdobyło tę nagrodę, jest muzeum skupionym na ludziach, o bardzo niskim budżecie, ale wielkim sercu, mnóstwie energii i aktywnym udziale lokalnej społeczności. Wyróżnia się swoją historią, ponieważ dzięki lokalnemu wsparciu udało mu się powrócić na ścieżkę rozwoju. W niezwykły sposób pokazuje, jak praca międzypokoleniowa oraz przekazywanie wiedzy i umiejętności młodszym pokoleniom może inspirować i zachęcać do odrodzenia tradycji rzemieślniczych, z naciskiem na historię i produkcję obuwia i szewstwa. 

NAGRODA MUZEUM MEYVAERT ZA ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ ŚRODOWISKOWY Holmegaard Værk, Dania

Nagroda Muzeum Meyvaert za zrównoważony rozwój środowiskowy jest przyznawana muzeom, które wykazują wyjątkowe zaangażowanie w pokazywanie i rozwiązywanie problemów zrównoważonego rozwoju i kwestii środowiskowych w zakresie gromadzenia, dokumentacji, ekspozycji i programów publicznych, a także w zarządzaniu własnymi kwestiami społecznymi, finansowymi i zasobami fizycznymi.

Muzeum, które zdobyło tę nagrodę, jest nowym muzeum, które ściśle współpracuje ze społecznością. Jest nieodłączną częścią lokalnej tożsamości, głęboko związanej z tradycją artystyczną o znaczeniu zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. Znakomicie udało mu się zachować dziedzictwo tej tradycji nie tylko jako fabryki i marki, ale także jako centrum niematerialnego dziedzictwa i kreatywności.  

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE

Specjalne wyróżnienia przyznawane są muzeom, które opracowały nowe i innowacyjne podejście w określonych aspektach swojej służby publicznej i od których inne muzea europejskie mogą się uczyć.

Muzeum Uniwersytetu w Gandawie, Belgia

To wybitne muzeum poświęcone nauce, sztuce i krytycznemu myśleniu, gdzie zwiedzający mogą odkryć, że nauka rodzi się z wątpliwości i wyobraźni. GUM inspiruje zwiedzających do refleksji nad wielością znaczeń i rozwijania wiedzy naukowej w fascynujący sposób.

eksperyment, Niemcy

To największe centrum nauki w Niemczech, które oferuje swoim gościom wielozmysłowe doznania i stara się o ich aktywne zaangażowanie w odkrywanie otaczającego ich świata i refleksję nad ich rolą i miejscem w nim. U podstaw jej pracy leży innowacyjność i promocja światopoglądu humanistycznego.

Muzeum Sigismondo Castromediano, Włochy

Kolejne wyróżnienie trafia do muzeum archeologicznego o bardzo długiej historii, które aktywnie poszukuje nowych sposobów na dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Usuwając wszelkie istniejące bariery fizyczne, umysłowe lub psychologiczne, jest przykładem doskonałości, która promuje skoncentrowane na zwiedzających podejście do muzealnictwa i kuratorstwa.

Dom Mikołaja Kopernika, Polska

Muzeum, które pokazuje, jak można wykonać dobrą robotę przy ograniczonych zasobach i małym zespole kuratorów.

Muzeum Nordyckie, Szwecja

Jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych muzeów w Szwecji, skupiające się na rdzennych mieszkańcach Skandynawii, historii i przyszłości lodu oraz środowisku naturalnym. Jego praca pokazuje, jaki wpływ na ludzi żyjących w Arktyce wywrze zmieniający się klimat, globalne ocieplenie i topnienie lodu.

Szwajcarskie Muzeum Niewidomych, Szwajcaria

To niewielkie muzeum, które zostało opracowane jako środowisko do nauki dla wszystkich. Bardzo inkluzywne w swojej filozofii, polityce i projektowaniu, pokazuje 200-letnią historię edukacji niewidomych, oferując różnorodne zmysłowe i praktyczne doświadczenia dla wszystkich swoich odbiorców.

The Box, Plymouth, Wielka Brytania

To niezwykłe muzeum regionalne, które ma duże ambicje w zakresie efektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Dzięki wyjątkowym wystawom i łatwemu dostępowi dla wszystkich, stworzyło nową ofertę kulturalną dla swojego miasta i regionu i jest aktywnym orędownikiem zmian społecznych, które może wnieść do swoich społeczności.


O nagrodzie

EMYA to najbardziej prestiżowa nagroda muzealna w Europie i stanowi ważną platformę dla benchmarkingu, tworzenia sieci, wymiany przemyśleń, doświadczeń i umiejętności na całym kontynencie europejskim.

Nadzorowana przez Europejskie Forum Muzeów, od 1977 r. EMYA zajmuje się promowaniem innowacji i doskonałości w zakresie jakości publicznej w praktyce muzealnej, zachęcaniem do tworzenia sieci oraz wymiany pomysłów i najlepszych praktyk w tym sektorze. EMF/EMYA działa w ramach zaangażowania na rzecz obywatelstwa, demokracji i praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, łączenia kultur oraz przekraczania społecznych i politycznych granic.

Kandydaci do nagrody to albo nowe muzea, po raz pierwszy otwarte dla publiczności w ciągu ostatnich trzech lat, albo muzea już istniejące, które wznowiły swoją działalność po zakończeniu znaczącego programu modernizacji.

Z biegiem lat program EMYA rozwinął się w szereg różnych nagród, z których każda ma swój własny, specyficzny profil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...