sobota, 20 kwietnia, 2024

Nagrody im. Oskara Kolberga 2022 przyznane

W tegorocznej 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga laureatami konkursu zostało 14 artystów. Wyróżnieni za całokształt twórczości odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się w 6 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrodzeni zostaną także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Laureaci 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”
  • Kategoria I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Kazimiera Balcerzak (Sieradz, woj. łódzkie) – wycinankarka, hafciarka, mistrzyni zdobnictwa, plastyki obrzędowej, wykonawczyni bukietów kwiatowych, popularyzatorka twórczości ludowej

Stanisława Galica-Górkiewicz (Rabka-Zdrój, Podhale, woj. małopolskie) – skrzypaczka, instruktorka szkółki góralskiego muzykowania. Kultywuje i popularyzuje autentyczną muzykę i kulturę Skalnego Podhala.

Elżbieta Kasznia (Rozogi, Kurpie Zielone, woj. warmińsko-mazurskie) – śpiewaczka i twórczyni ludowa, instruktorka śpiewu, hafciarka, wycinankarka, wykonawczyni tradycyjnych kwiatów z bibuły.

Jan Puk (Trześń, ziemia sandomierska/Lasowiacy, woj. podkarpackie) – rzeźbiarz,  twórca unikatowych ruchomych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej. Poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi.

Piotr Sikora (Kuźnica k/Przysuchy, radomskie, woj. mazowieckie) – skrzypek, ceniony twórca instrumentów. Należy do grona najstarszych mistrzów kultury tradycyjnej w regionie. Prowadzi warsztaty budowy basów, skrzypiec i bębenków. Uczestnik koncertów, taborów i festiwali muzycznych.

  • Kategoria II – dla Mistrza tradycji

Monika Wałach-Kaczmarzyk (Jaworzynka, Beskid Śląski, woj. śląskie) – multiinstrumentalistka i śpiewaczka. Od ponad 30 lat zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego, instruktorka grup obrzędowych.

  • Kategoria III – dla twórców za pisarstwo ludowe

Elżbieta Wójtowicz (Markuszów, Lubelszczyzna, woj. lubelskie) – literatka ludowa, autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary i spotkań gawędziarskich.

  • Kategoria IV – dla badaczy, naukowców i animatorów

Dionizjusz Czubala (Wilkowice, Górny Śląsk, woj. śląskie) – wybitny etnograf, folklorysta, badacz wiejskich tradycji rzemieślniczych i legend miejskich, dokumentalista historii polskiej wsi w okresie II wojny światowej, autor antologii ludowych i tekstów narracyjnych. 

Bogumiła Nowicka (Lublin) – muzykolog, wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej, autorka radiowych portretów twórców ludowych.

  • Kategoria V – dla kapel ludowych

Kapela Romana Wojciechowskiego (Tomaszów Mazowiecki, Opoczyńskie, woj. łódzkie)

  • Kategoria VI – dla zespołów folklorystycznych

Zespół Regionalny „Gorce” (Kamienica, Górale Sądeccy od Kamienicy, woj. małopolskie)

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa (Waliszów, Dolny Śląsk, woj. dolnośląskie)

  • Kategoria VII – dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej

Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu (Myszyniec, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie)

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie (Radziejów, Kujawy, woj. kujawsko-pomorskie)

Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie otrzyma Karolina Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki.

Podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w minionym roku szczególnie zasłużył się na rzecz wspierania i rozwoju kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2021 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...