poniedziałek, 16 maja, 2022

Najnowsza historia Polski i Litwy na wystawie w Wilnie

6 września w Wilnie uroczyście otwarto wystawę „Polska i Litwa – razem w imię wolności” przygotowaną przez Muzeum Historii Polski i Ambasadę RP w Wilnie. Ekspozycja opowiada o przełomowych dla obu krajów latach 1989-90.

Wystawę otworzyli ministrowie spraw zagranicznych: Polski – Zbigniew Rau oraz Litwy – Gabrielius Landsbergis. Z. Rau podkreślał, że lata 1989 – 1991 zbliżyły oba narody, a polscy parlamentarzyści wspierali dążenia Litwinów do odzyskania niepodległego państwa. G. Landsbergis zauważył z kolei, że Polska i Liwa to kraje, które łączą więzy krwi, razem się rodziły, rozwijały i budowały wzajemną odpowiedzialność.

Przygotowana przez MHP i polską ambasadę w Wilnie plenerowa ekspozycja pokazuje najważniejsze momenty w relacjach Polski i Litwy. Opowiada również o działaniach społeczności polskiej na Litwie i współpracy ruchów wolnościowych Polski i Litwy – Solidarności i Sąjūdisu, których liderzy przeciwstawili się ówczesnym władzom radzieckim.

Wystawę „Polska i Litwa – razem w imię wolności” przygotowaną w polsko-litewskiej wersji językowej można będzie oglądać do 26 września na skwerze K. Sirvydasa w Wilnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora