piątek, 8 listopada, 2024

Najpiękniejsza Książka 2019 – muzealni laureaci

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu na Najpiękniejszą Książkę nagrodzono 31 pozycji. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się 7 publikacji wydanych przez muzea.

W organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie wzięło udział 187 tytułów nadesłanych przez 84 firmy wydawnicze. Jury nominowało do nagród i wyróżnień 96 z nich.

Nagroda i wyróżnienie w kategorii książki naukowe i popularnonaukowe zostały przyznane publikacjom Muzeum Gdańska: „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” pod redakcją Anny Frąckowskiej (nagroda) oraz „’Miasta skoszarowane’. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” Jana Daniluka. Obie książki zaprojektowały trójmiejskie studia graficzne.

Do jakości wydawnictw, wizytówek naszej instytucji opisujących historię Gdańska, przykładamy zawsze dużą uwagę. To nie tylko efekt wytrwałej i ciężkiej pracy naszych pracowników, tj. doktor Anny Frąckowskiej, Joanny Grążawskiej oraz Wojciecha Szymańskiego, bądź sympatyków i specjalistów w osobie cenionego znawcy historii Gdańska doktora Jana Daniluka, doktor Anety Kwiatkowskiej oraz miłośnika lokalnej historii Mieczysława Abramowicza. Nagroda i wyróżnienie to także efekt kreatywności grafików i projektantów z tatastudio oraz re:design

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Obie publikacje można kupić w sklepach w kasach oddziałów Muzeum Gdańska oraz w internecie. Nagrodzone „Srebra od pokoleń” zawierają 5 esejów autorstwa Anny Frąckowskiej, Joanny Grążawskiej, Anety Kwiatkowskiej, Wojciecha Szymańskiego oraz Mieczysława Abramowicza, a także bogato ilustrowany katalog eksponatów zaprezentowany na ubiegłorocznej wystawie czasowej wystawy czasowej. Na ponad 500 stronach wyróżnionych „Miast skoszarowanych” Jana Daniluka opisano relacje pomiędzy mieszkańcami Gdańska i Sopotu oraz stacjonującego w nich w czasie II wojny światowej garnizonu Wehrmachtu.

W konkursie nagrodzono i wyróżniono także szereg pozycji wydanych przez inne muzea. W kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” wyróżnienie otrzymała pozycja „HERSE. Warszawski Dom Mody” Agnieszki Dąbrowskiej wydanej przez Muzeum Warszawy. Wśród słowników, encyklopedii, leksykonów i poradników nagrodę otrzymały „Rośliny wspólne. O roślinach na gdyńskich klatkach schodowych” Tomasza Sosnowskiego, wydane przez Muzeum Miasta Gdyni. To samo muzeum otrzymało także nagrodę w kategorii „Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne” za książkę „Barbara Hoff – praca zbiorowa” wg projektu Joanny Jopkiewicz i Pawła Borkowskiego. Pozycja ta otrzymała też nagrodę honorową przyznaną przez Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie. Wśród wyróżnionych w kategorii katalogów znalazła się też seria „Projekt Zamoyski 2017–2021 1. August Zamoyski. Myśleć w kamieniu – koncepcja, redakcja naukowa i wybór ilustracji Anna Lipa 2. August Zamoyski. Nie tylko z archiwum” wydana pod redakcją Marii Śledzianowskiej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz „W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz” Barbary Banaś i Aleksandry Skorek wydana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...