wtorek, 14 maja, 2024

Najpiękniejsza Książka 2019 – muzealni laureaci

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu na Najpiękniejszą Książkę nagrodzono 31 pozycji. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się 7 publikacji wydanych przez muzea.

W organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie wzięło udział 187 tytułów nadesłanych przez 84 firmy wydawnicze. Jury nominowało do nagród i wyróżnień 96 z nich.

Nagroda i wyróżnienie w kategorii książki naukowe i popularnonaukowe zostały przyznane publikacjom Muzeum Gdańska: „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945” pod redakcją Anny Frąckowskiej (nagroda) oraz „’Miasta skoszarowane’. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” Jana Daniluka. Obie książki zaprojektowały trójmiejskie studia graficzne.

Do jakości wydawnictw, wizytówek naszej instytucji opisujących historię Gdańska, przykładamy zawsze dużą uwagę. To nie tylko efekt wytrwałej i ciężkiej pracy naszych pracowników, tj. doktor Anny Frąckowskiej, Joanny Grążawskiej oraz Wojciecha Szymańskiego, bądź sympatyków i specjalistów w osobie cenionego znawcy historii Gdańska doktora Jana Daniluka, doktor Anety Kwiatkowskiej oraz miłośnika lokalnej historii Mieczysława Abramowicza. Nagroda i wyróżnienie to także efekt kreatywności grafików i projektantów z tatastudio oraz re:design

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Obie publikacje można kupić w sklepach w kasach oddziałów Muzeum Gdańska oraz w internecie. Nagrodzone „Srebra od pokoleń” zawierają 5 esejów autorstwa Anny Frąckowskiej, Joanny Grążawskiej, Anety Kwiatkowskiej, Wojciecha Szymańskiego oraz Mieczysława Abramowicza, a także bogato ilustrowany katalog eksponatów zaprezentowany na ubiegłorocznej wystawie czasowej wystawy czasowej. Na ponad 500 stronach wyróżnionych „Miast skoszarowanych” Jana Daniluka opisano relacje pomiędzy mieszkańcami Gdańska i Sopotu oraz stacjonującego w nich w czasie II wojny światowej garnizonu Wehrmachtu.

W konkursie nagrodzono i wyróżniono także szereg pozycji wydanych przez inne muzea. W kategorii „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)” wyróżnienie otrzymała pozycja „HERSE. Warszawski Dom Mody” Agnieszki Dąbrowskiej wydanej przez Muzeum Warszawy. Wśród słowników, encyklopedii, leksykonów i poradników nagrodę otrzymały „Rośliny wspólne. O roślinach na gdyńskich klatkach schodowych” Tomasza Sosnowskiego, wydane przez Muzeum Miasta Gdyni. To samo muzeum otrzymało także nagrodę w kategorii „Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne” za książkę „Barbara Hoff – praca zbiorowa” wg projektu Joanny Jopkiewicz i Pawła Borkowskiego. Pozycja ta otrzymała też nagrodę honorową przyznaną przez Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie. Wśród wyróżnionych w kategorii katalogów znalazła się też seria „Projekt Zamoyski 2017–2021 1. August Zamoyski. Myśleć w kamieniu – koncepcja, redakcja naukowa i wybór ilustracji Anna Lipa 2. August Zamoyski. Nie tylko z archiwum” wydana pod redakcją Marii Śledzianowskiej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz „W pogoni za kolorem. Jerzy Słuczan-Orkusz” Barbary Banaś i Aleksandry Skorek wydana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...