środa, 22 stycznia, 2025

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku Instytut Pileckiego przygotował z tej okazji wiele wydarzeń: warsztaty, otwarcie wystawy oraz symultaniczne składanie kwiatów w każdym miejscu, w którym upamiętnieni zostali „Zawołani po imieniu”.

Tegoroczne, oficjalne obchody przewidziane są na skalę ogólnopolską. Poprzedził je cykl warsztatów dla młodzieży szkolnej, odbywający  się w warszawskim Domu bez Kantów. Towarzyszyło mu zwiedzania wystawy „Zawołani po imieniu” dzięki czemu młodzież miała szanse poznać dramatyczne losy Polaków, którzy w czasie okupacji zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom.

W przededniu głównych obchodów – 23 marca, o godz. 18.00, w przestrzeni wystawienniczej Domu bez Kantów, Instytut Pileckiego zorganizował debatę „Odwaga i miłosierdzie. Jak myśleć i mówić dziś o bohaterstwie w czasach Zagłady.”

Goście: Monika Krawczyk (dyrektor ŻIH), dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna), Michał Senk (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II), Kamila Sachnowska (Instytut Pileckiego), prowadzenie: dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego)

Debata podejmie próbę zmierzenia się z tematami: Dlaczego mówienie o Polakach ratujących Żydów jest dzisiaj takie trudne? Jakie trudności trzeba pokonać, by w pełni zrozumieć sytuację, w której znajdowali się wówczas ludzie podejmujący decyzję o udzieleniu pomocy? Dlaczego jednak warto podjąć wysiłek refleksji nad tym fenomenem? Jakiego języka powinniśmy używać opisując emocje i przemyślenia związane z odkrywaniem tragicznej przeszłości?

Wstęp na to wydarzenie jest wolny, nie wymaga akredytacji ani wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Główne uroczystości odbędą się jak co roku 24 marca.

Warszawskie obchody rozpoczną się o godz. 11.15 złożeniem kwiatów przy Skwerze Rodziny Wolskich, w  miejscu, gdzie Polacy: Mieczysław Wolski i jego siostrzeniec Janusz zostali zamordowani przez Niemców za udzielenie schronienia Żydom.

W samo południe, we wszystkich trzydziestu miejscach na terenie Polski, w których staraniami Instytutu Pileckiego upamiętnieni zostali „Zawołani po imieniu”, w obecności liczne zebranej społeczności lokalnej i lokalnych inicjatyw społecznych, przedstawiciele samorządów złożą kwiaty i oddadzą cześć zamordowanym przez Niemców ofiarom.

Tego dnia również o godz. 12.00 w Domu bez Kantów zostanie otwarta wystawa, podczas której  rodzina państwa Kazaków z Brzózy Królewskiej przekaże Instytutowi Pileckiego medal i dyplom Sprawiedliwego wśród Narodów, którym Yad Vashem uhonorował ich przodków. Wezmą w nim udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, MKiDN, episkopatu, ambasady Izraela, a także członkowie zespołu parlamentarnego ds. Zawołanych po imieniu i sejmowej Komisji Kultury.

O godz. 14.00  rodziny „Zawołanych po imieniu” zaproszone są na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego.

W warszawskim kościele Sióstr Wizytek o godzinie 17.00 celebrowana będzie  uroczysta msza święta w intencji „Zawołanych po imieniu”, na którą zapraszamy każdego, kto chciałby pomodlić się za ich dusze.

O programie „Zawołani po imieniu” – poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa. Program powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Instytut Pileckiego podejmuje starania, aby te lokalne doświadczenia stały się częścią powszechnej świadomości historycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...