w imieniu pana Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, a także pana Piotra Sarzyńskiego, kuratora wystawy, mamy zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy malarstwa Uli Dzwonik HOMO SENTIENS, który odbędzie się7 września 2023 r. o godz. 18.00 w foyer NFM (Wrocław, pl. Wolności 1).
„HOMO SENTIENS”. Tak Ula Dzwonik zdecydowała się zatytułować swoją retrospektywną wystawę. Tytuły ekspozycji często noszą na sobie piętno przypadkowości, rażą efekciarstwem, obiecują więcej niż oferują lub wręcz wydają się przypadkowe. Ale nie tym razem. Ów „homo sentiens” trafia w sedno dorobku artystki, wręcz mógłby stać się mottem jej twórczości. Potraktujmy go więc z całą powagą i przyjrzyjmy się mu bliżej.
„Homo” to słowo na pozór proste i powszechnie znane. Ale przecież niosące ze sobą, w zależności od kontekstu, niezmierzone bogactwo znaczeń i emocji. Mamy zatem wstrząsające i kardynalne dla chrześcijańskiej cywilizacji „ecce homo”. Mamy przestrzegające „homo homini lupus”, dumne „homo sum, humani nihil a me alienum puto”, pesymistyczne „omnis homo mendax”, dyskredytujące „homo unius libri”. Te łacińskie sentencje można by mnożyć w nieskończoność. Ale przecież i nauka nigdy nie zapomniała o „homo”, nazywając tak kolejne historyczne odsłony ludzkiego gatunku: homo erectus, homo neanderthalensis, a wreszcie stawiające nas na szczycie piramidy żywych istot (czy zasłużenie?) homo sapiens. Czy te wszystkie frazy i terminy coś łączy? Tak. Podkreślenie wagi spraw ludzkich, skoncentrowania się na człowieczeństwie i jego różnych aspektach, zarówno tych wzniosłych i pięknych, jak i niskich, a nawet podłych.
Piotr Sarzyński
Wydarzenie towarzyszy 58. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Zachęcamy do oglądania wystawy od 1 września do 28 listopada 2023 r. w godz. 11.00–18.00. Wstęp jest bezpłatny. Podczas koncertów zewnętrznych organizatorów jest on możliwy jedynie za okazaniem ważnego biletu na dane wydarzenie.
Zespół NFM