środa, 22 stycznia, 2025

Nie kitraj zabytków. Wyśpiewana historia

W dniu 4 czerwca 1985 r. Chór Chłopięcy „Szpaki” z Gniezna został wyróżniony dyplomem honorowym Prezydenta Miasta Gniezna za szczególne zasługi w rozwoju miasta i w dziedzinie upowszechniania kultury. Po przejściu na emeryturę dyrygenta zespołu, Wiesława Kisera, pamiątki związane z zespołem zawieruszyły się. Zachowując świadomość znaczenia tego dyplomu dla historii chóru i miasta, postanowiono po jego odnalezieniu umieścić go w odpowiednim miejscu. W związku z jubileuszem 50-lecia istnienia chóru, zorganizowano uroczystą galę, podczas której nastąpiło oficjalne przekazanie dyplomu do Muzeum.

„Nie kitraj zabytków” to program Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, którego celem jest gromadzenie i opisywanie śladów dziedzictwa poprzednich pokoleń. Nie kitramy, tylko pokazujemy, a dzięki temu pamiątki po przodkach będą mogły być podziwiane przez kolejne generacje i nigdy nie przepadną. Wystarczy skontaktować się z pracownikami Muzeum. Szczegóły – tutaj.

Gala, która odbyła się z okazji jubileuszu, była momentem pełnym wzruszeń i dumy dla członków Chóru Chłopięcego „Szpaki”. Obecni na uroczystości artyści, byli członkowie chóru, lokalne władze oraz zaproszeni goście mogli wspólnie uczcić okrągłą rocznicę i podziękować za pięćdziesiąt lat pasji i zaangażowania w rozwój kultury w Gnieźnie. Przekazanie dyplomu do Muzeum miało szczególne znaczenie, ponieważ pozwoliło na zachowanie i prezentację tego historycznego dokumentu w odpowiednim kontekście. Dyplom będzie teraz trwale eksponowany, a historia chóru będzie żyła dalej. To ważne, aby takie dokumenty i osiągnięcia były chronione i upamiętniane, aby przyszłe pokolenia mogły docenić ich wartość i wkład w rozwój miasta i kultury.

Gnieźnieński Chór Chłopięcy „Szpaki” został założony w styczniu 1970 roku. Od początku jego istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym  był Wiesław Kiser. Chór wykonał w tym czasie ponad 1000 koncertów w całym kraju i w Europie (m.in. w NRD, Czechosłowacji, ZSRR, Bułgarii, RFN, Finlandii i Francji). Zyskał nagrody na konkursach międzynarodowych, m.in. I miejsce na festiwalu w czeskich Pardubicach i II miejsce w fińskim Tampere. Uczestniczył w produkcji filmów i programów telewizyjnych w Polsce i za granicą. Chór Chłopięcy „Szpaki” działał do 1990 r. W roku 1992 reaktywowano działalność chóru w składzie męskim. Od 1993 r. wykonał ok. 200  koncertów na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W 1994 i 1996 r. uczestniczył w I i II Kujawskich Spotkaniach Chóralnych we Włocławku. Do ważnych koncertów zaliczyć należy koncerty w belgijskim mieście Genk (1997 r). W 1998 r. nazwę zmieniono na Kameralny Chór Męski „Szpaki”, który kontynuuje tradycje poprzednika. Chór czynnie działa do dziś.

Marcelina Chrzanowska, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...