poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Nie kitraj zabytków. Wyśpiewana historia

W dniu 4 czerwca 1985 r. Chór Chłopięcy „Szpaki” z Gniezna został wyróżniony dyplomem honorowym Prezydenta Miasta Gniezna za szczególne zasługi w rozwoju miasta i w dziedzinie upowszechniania kultury. Po przejściu na emeryturę dyrygenta zespołu, Wiesława Kisera, pamiątki związane z zespołem zawieruszyły się. Zachowując świadomość znaczenia tego dyplomu dla historii chóru i miasta, postanowiono po jego odnalezieniu umieścić go w odpowiednim miejscu. W związku z jubileuszem 50-lecia istnienia chóru, zorganizowano uroczystą galę, podczas której nastąpiło oficjalne przekazanie dyplomu do Muzeum.

„Nie kitraj zabytków” to program Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, którego celem jest gromadzenie i opisywanie śladów dziedzictwa poprzednich pokoleń. Nie kitramy, tylko pokazujemy, a dzięki temu pamiątki po przodkach będą mogły być podziwiane przez kolejne generacje i nigdy nie przepadną. Wystarczy skontaktować się z pracownikami Muzeum. Szczegóły – tutaj.

Gala, która odbyła się z okazji jubileuszu, była momentem pełnym wzruszeń i dumy dla członków Chóru Chłopięcego „Szpaki”. Obecni na uroczystości artyści, byli członkowie chóru, lokalne władze oraz zaproszeni goście mogli wspólnie uczcić okrągłą rocznicę i podziękować za pięćdziesiąt lat pasji i zaangażowania w rozwój kultury w Gnieźnie. Przekazanie dyplomu do Muzeum miało szczególne znaczenie, ponieważ pozwoliło na zachowanie i prezentację tego historycznego dokumentu w odpowiednim kontekście. Dyplom będzie teraz trwale eksponowany, a historia chóru będzie żyła dalej. To ważne, aby takie dokumenty i osiągnięcia były chronione i upamiętniane, aby przyszłe pokolenia mogły docenić ich wartość i wkład w rozwój miasta i kultury.

Gnieźnieński Chór Chłopięcy „Szpaki” został założony w styczniu 1970 roku. Od początku jego istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym  był Wiesław Kiser. Chór wykonał w tym czasie ponad 1000 koncertów w całym kraju i w Europie (m.in. w NRD, Czechosłowacji, ZSRR, Bułgarii, RFN, Finlandii i Francji). Zyskał nagrody na konkursach międzynarodowych, m.in. I miejsce na festiwalu w czeskich Pardubicach i II miejsce w fińskim Tampere. Uczestniczył w produkcji filmów i programów telewizyjnych w Polsce i za granicą. Chór Chłopięcy „Szpaki” działał do 1990 r. W roku 1992 reaktywowano działalność chóru w składzie męskim. Od 1993 r. wykonał ok. 200  koncertów na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W 1994 i 1996 r. uczestniczył w I i II Kujawskich Spotkaniach Chóralnych we Włocławku. Do ważnych koncertów zaliczyć należy koncerty w belgijskim mieście Genk (1997 r). W 1998 r. nazwę zmieniono na Kameralny Chór Męski „Szpaki”, który kontynuuje tradycje poprzednika. Chór czynnie działa do dziś.

Marcelina Chrzanowska, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...