czwartek, 19 września, 2024

Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji

W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr. hab. Grzegorza Berendta serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy: „Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji na rzecz ochrony interesów Polski we Włoszech i w Rumunii podczas II wojny światowej”. Uroczyste otwarcie ekspozycji z udziałem: Aylin Estrella Joo Liem Ambasador Chile w Polsce, Marka Listowskiego Konsul Honorowy Chile w Gdańsku oraz prof. Grzegorza Berendta dyrektora MIIWŚ odbędzie się 7 grudnia (czwartek) o godz. 13:30 na poziomie -2 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Prezentowana wystawa przybliża nieznaną działalność humanitarną chilijskich dyplomatów. W latach 1940-1943 pomogli oni tysiącom polskich przesiedleńców i uchodźców w Rumunii oraz we Włoszech, przyczynili się również do uratowania setek polskich Żydów przed Holokaustem. Wśród wspomnianych dyplomatów na wyróżnienie zasługuje aktywność Samuela del Campo, konsula Chile w Bukareszcie. W kwietniu 2017 r. został on uznany przez Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie ok. 1200 osób. W swoich działaniach na rzecz ochrony praw człowieka mógł liczyć na wsparcie ze strony Polaków, wśród których istotną rolę odegrał adwokat z Czerniowiec, Grzegorz Szymonowicz. Jak podkreśla Ambasada Chile w Polsce: wielkim zaszczytem i odpowiedzialnością było dla rządu chilijskiego reprezentowanie interesów Polski i obrona jej obywateli w tych dramatycznych chwilach, gdy Państwa Osi i ich sojusznicy negowali istnienie państwa polskiego.

Informacje o wystawie także na: Wernisaż wystawy “Chile i Polska podczas II wojny światowej” 7 grudnia 2023, godz. 13:30 | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...