środa, 17 kwietnia, 2024

Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji

W imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr. hab. Grzegorza Berendta serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy: „Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji na rzecz ochrony interesów Polski we Włoszech i w Rumunii podczas II wojny światowej”. Uroczyste otwarcie ekspozycji z udziałem: Aylin Estrella Joo Liem Ambasador Chile w Polsce, Marka Listowskiego Konsul Honorowy Chile w Gdańsku oraz prof. Grzegorza Berendta dyrektora MIIWŚ odbędzie się 7 grudnia (czwartek) o godz. 13:30 na poziomie -2 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Prezentowana wystawa przybliża nieznaną działalność humanitarną chilijskich dyplomatów. W latach 1940-1943 pomogli oni tysiącom polskich przesiedleńców i uchodźców w Rumunii oraz we Włoszech, przyczynili się również do uratowania setek polskich Żydów przed Holokaustem. Wśród wspomnianych dyplomatów na wyróżnienie zasługuje aktywność Samuela del Campo, konsula Chile w Bukareszcie. W kwietniu 2017 r. został on uznany przez Instytut Yad Vashem za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie ok. 1200 osób. W swoich działaniach na rzecz ochrony praw człowieka mógł liczyć na wsparcie ze strony Polaków, wśród których istotną rolę odegrał adwokat z Czerniowiec, Grzegorz Szymonowicz. Jak podkreśla Ambasada Chile w Polsce: wielkim zaszczytem i odpowiedzialnością było dla rządu chilijskiego reprezentowanie interesów Polski i obrona jej obywateli w tych dramatycznych chwilach, gdy Państwa Osi i ich sojusznicy negowali istnienie państwa polskiego.

Informacje o wystawie także na: Wernisaż wystawy “Chile i Polska podczas II wojny światowej” 7 grudnia 2023, godz. 13:30 | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...