sobota, 27 lipca, 2024

Noc Muzeów w Województwie Lubelskim

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, odbędzie się Noc Muzeów. To doskonała okazja, by zwiedzić instytucje muzealne, dla których organizatorem jest Województwo Lubelskie! Zachęcamy do zapoznania się z bogatym programem przygotowanym przez muzea na tę jedyną noc w roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej

 Wzorem lat ubiegłych, także w tym roku Muzeum Wsi Lubelskiej dołącza do NOCY MUZEÓW.

18 maja 2024 r. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza chętne osoby na niestandardowe zwiedzanie wybranych ekspozycji, które ożyją wieczorem. Podczas wieczornej wędrówki po wsi, miasteczku i dworze, będzie można spotkać postacie jak z dawnych lat. Uczestnicy przeniosą się w czasie nie tylko dzięki muzealnym wnętrzom, ale również opowieściom, dźwiękom, a także zapachom i smakom im towarzyszącym.

Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzania o godz. 19:00 – zbiórka w budynku recepcji. Kolejne grupy ruszać będą co 20 minut, a ostatnia rozpocznie zwiedzanie o 20.20. Oprowadzanie każdej grupy potrwa ok. 1 godz. 40 minut.

Podczas Nocy Muzeów zwiedzania lubelskiego skansenu będzie możliwe wyłącznie z przewodnikiem, dla osób uprzednio zapisanych. Zapisy od 13 maja 2024 r. w godzinach 7.00 – 15.00 pod nr telefony 81 533 85 13 wewn. 20

Warunkiem uczestnictwa będzie zakup biletu (w cenie 1 zł) w kasie Muzeum bezpośrednio przed wydarzeniem.

 Oficjalna strona internetowa Muzeum Wsi Lubelskiej 


Muzeum Nadwiślańskie

Noc Muzeów trwa w godz. 18:00 – 23:00 wyjątkiem jest Dom Kuncewiczów – wzorem lat ubiegłych – Dzień Nocy Muzeów trwa w godz. 10:00 – 17:00 -wstęp 1zł.

Program 

  • 11:00 oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej Oddziału Dom Kuncewiczów
  • 13:00 – „Salon Literacki” – rozmowa Ewy Hadrian z dr Barbarą Szymczak-Maciejczyk, o twórczości Marii Kuncewiczowej

Do rozmowy w Majowym Salonie Literackim Ewy Hadrian zaprosimy dr Barbarę Szymczak-Maciejczyk. To absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej; Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a w roku 2019 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W latach 2017-2019 była zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Creatio Fantasica” i publicystką „Gotham w deszczu”. To wykładowczyni akademicka zajmująca się głównie popkulturą, postaciami kobiecymi, kreatywnym myśleniem i tekstami medialnymi. Dr Barbara Szymczak-Maciejczyk jest autorką artykułów naukowych , a monografia Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej została w ubiegłym roku wydana przez Universitas. Tematem rozmowy będzie twórczość Marii Kuncewiczowej, ale nie tylko – skoro mamy do czynienia z wielbicielką podróży i książek.

  • 15:00 – „II Slam poetycki o laur Marii i Jerzego Kuncewiczów” – do udziału w pojedynku na wiersze zapraszamy wszystkich pasjonatów poezji.

II Slam poetycki o laur Marii i Jerzego Kuncewiczów. Do pojedynku na wiersze zapraszają jego pomysłodawcy – członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. SAP współpracuje z naszym muzeum od kilku lat, a efektem kontaktów są turnieje i bitwy na wiersze. Spotkanie, którego koordynatorką jest Wanda Dusia Stańczak, ma charakter otwarty, więc zapraszamy do udziału w tej zabawie wszystkich pasjonatów poezji.

  • 17:00 – koncert “Pianiści Konkursów im. Adama Harasiewicza 2023-2024”

Koncert „PIANIŚCI KONKURSÓW IM. ADAMA HARASIEWICZA 2023-2024”.

Publiczności zaprezentują się młodzi pianiści ze szkól muzycznych z całej Polski, którzy są stypendystami konkursu, a całośc poprowadzi kierownicza cyklu – dr Aneta Teichman.

Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Pianistyki Polskiej przy współpracy Muzeum w Łowiczu, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

Cykl został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem artystycznym Maestro Adama HARASIEWICZA.

  • 18.00 – 23.00 – „Noc Muzeów w warsztacie złotnika” – warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość własnoręcznego wykonania – pod okiem znakomitych współczesnych artystów złotników – zaprojektowanego przez siebie, drobnego przedmiotu złotniczego, począwszy od przygotowania specjalnej formy odlewniczej poprzez odlewanie metalu, po opracowanie powierzchni gotowego przedmiotu biżuteryjnego, który stanie się ich własnością.  Prowadzenie: artyści złotnicy, twórcy współczesnej biżuterii artystycznej – prof. Piotr Cieciura, Marek Nowaczyk, Jacek Skrzyński, Mariusz Pajączkowski.
  • 18:00 – 23:00 – Oddział Przyrodniczy
    • nocne zwiedzanie wystaw Oddziału Przyrodniczego w Spichlerzu Ulanowskich oraz muzealnego ogrodu: podczas zwiedzania można podejrzeć pszczelą rodzinę w szklanym ulu, mówki w formikarium oraz obejrzeć videomapping „Jak powstają wąwozy”
    • specjalna iluminacja świetlna: teren wokół muzeum przyrodniczego będzie wyjątkowo oświetlony, a spacerując po alejkach będzie można wypatrzeć różne dzikie zwierzęta
    • „Kącik Młodego Paleontologa” – pod okiem pracowników muzeum dzieci będą mogły nauczyć się rozpoznawać skamieniałości, będziemy malować odlewy morskich zwierząt oraz wykonywać rekonstrukcję prehistorycznego morza kredowego.
  • 18:30 – do 23:00 – opowieści złotnika i projekcje filmowe pokazujące pracę złotnika w dawnym warsztacie – prowadzenie: mistrz złotniczy, konserwator zabytków złotnictwa Marian Klabisz. Podczas pokazów i pogadanek złotnik będzie wykonywał etapami łyżeczkę  na oczach widzów. A wszystko w oryginalnym ponad 150-letnim warsztacie złotniczym przy zastosowaniu dawnych technik złotniczych.
  • 19:00 – 19:30 –  oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej Muzeum Sztuki Złotniczej –  unikatowej rekonstrukcji wnętrza dawnego warsztatu złotniczego wystawach sreber kultowych chrześcijańskich i judaikach oraz sreber stołowych – prowadzenie : Aniela Ryndziewicz Kurator Zbiorów MSZ
  • 19:30 – 20:30 – Wykład prof. Piotra Cieciury „Auri sacra fames” o tajnikach sztuki złotniczej (Piotr Cieciura, artysta złotnik, rektor Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi) – wykład przed ekspozycją dawnym warsztatem złotniczym.
  • 20:00 – 21:00 – Pokaz pt. Jak maluje się nokturny? Prezentacja: Anna Panek.
  • 20:00 – Nocne zwiedzanie Zamku w Janowcu oraz spotkanie z Czarną Damą
  • 20:50 – 21:30 – „Sukienki Ślicznej Panienki” prezentacja w Muzeum Sztuki Złotniczej wypożyczonej z klasztoru Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym metalowej sukienki z obrazu Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i opowieść o niej. Podczas spotkania dowiemy się także, od kiedy i dlaczego obrazy świętych zyskiwały ozdobne sukienki wykonywane przez złotników, o rodzajach sukienek i losach niektórych z nich. Prowadzenie: Dorota Szczuka – historyk sztuki, kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej.
  • 21:00 – 22:00 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej Oddziału Kamienica Celejowska
  • 21:00 – Videomapping pt. „Tajemnice wymarłego świata”: na ścianie Spichlerza Ulanowskich zostanie wyświetlony premierowy pokaz animacji.
  • 21.30 – 22.15  – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie zabytkowych platerów „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku”.  Rarytasy z kolekcji prywatnych – ponad 1280 zabytkowych obiektów znanych warszawskich firm platerniczych: J. Frageta, W. Norblina, Br. Buch, R. Plewkiewicza i wielu innych w tym przedmioty art deco projektowane przez J. Keilową, R. Krzywca, L. Niemojewskiego – prowadzenie : Aniela Ryndziewicz Kurator Zbiorów MSZ
  • 22:00 – Nocne zwiedzanie Zamku w Janowcu oraz spotkanie z Czarną Damą
  • 22.30 – 23.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czy mnie jeszcze pamiętasz? Podstakanniki z kolekcji Wojciecha Kuby”. Wystawa metalowych uchwytów (koszyczków) do szklanek, nazywanych podstakannikami lub podstakańczykami. Ich nazwa pochodzi od rosyjskiego słowa cтакан czyli szklanka. Zbiór eksponatów od poł. XIX do kon. XX w. Wystawa trochę sentymentalna, szczególnie dla pokolenia ponad 40-latków, którzy z autopsji pamiętają metalowe koszyczki używane w ich rodzinnych domach. Prowadzenie: Dorota Szczuka – historyk sztuki, kurator wystawy.

Oficjalna strona Muzeum Nadwiślańskiego


Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

18 maja wyjątkowa Noc Muzeów w Kozłówce!

Od godziny 18:00 do 22:00 pałacowe wnętrza będzie można zwiedzać swobodnie, bez limitów czasowych. W salonach pojawią się damy ubrane w stroje minionych epok, które przywrócą atmosferę dawnych czasów.

Wieczorna wizyta w Kozłówce będzie również okazją do obejrzenia nowych przestrzeni w oficynach, teatralni i dawnej stajni. Na nocnych Gości będzie czekała wystawa „Rodzinny Album”, z dawnymi aparatami fotograficznymi oraz akcesoriami służącymi do wykonywania zdjęć, a zaglądając do fotoplastykonu, będzie można obejrzeć zabytkowe fotografie ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego. Wystawa czasowa „Ordynat i jego dzieło” zobrazuje funkcjonowanie ordynacji jako dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Ekspozycja „Lapidarium” przybliży działanie dawnej siedziby arystokratycznej. W dawnej Stajni druga odsłona zbiorów sztuki socrealistycznej z aplikacjami i multimedialnymi prezentacjami materiałów archiwalnych ukazuje dorobek artystów po roku 1945. W trakcie Nocy Muzeów będzie można odwiedzić również Kaplicę pałacową z Pokojem Księdza Stefana Wyszyńskiego.

Dodatkową atrakcją wieczoru będzie 𝐩𝐨𝐤𝐚𝐳 kręconego w Kozłówce 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐮 „𝐏𝐚𝐧 𝐒𝐚𝐦𝐨𝐜𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢𝐤 𝐢 𝐧𝐢𝐞𝐬𝐚𝐦𝐨𝐰𝐢𝐭𝐲 𝐝𝐰𝐨́𝐫” (1986). Seanse odbędą się w sali na piętrze Teatralni o godz. 18:00 i 20:00. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki wydawane będą przed każdym seansem. 𝐖𝐬𝐭𝐞̨𝐩 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐲!

W filmowej ekranizacji książki Zbigniewa Nienackiego, pod tym samym tytułem, pałac w Kozłówce przemienia się w dworek, do którego przyjeżdża trójka muzealników – Tomasz, lękliwa panna Wierzchoń i nieustannie zapadający w letarg Bigos. Mają sporządzić rejestr znajdujących się tu cennych eksponatów i urządzić muzeum. Panna Wierzchoń i Bigos chcą nastraszyć Tomasza, by zrezygnował z funkcji kustosza. W dworku zaczynają dziać się rzeczy dziwne i niesamowite… seans spirytystyczny, spacerujący po dachu lunatyk, w parku grasuje Biała Zjawa w asyście wilkołaków, a Bigos nie tylko popada w letarg, ale i znika…

Oficjalna strona Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

POLARNA NOC MUZEÓW 2024

Muzeum Badań Polarnych w Puławach, ul. 4 Pułku Piechoty WP 18

Zwiedzanie wystaw 18 maja od 15.00 do 22.00

WSTĘP BEZPŁATNY

  • 15.00 – 17.00 animacje dla dzieci:
    • filmy 360(z użyciem okularów VR, przedstawiające obszary polarne)
    • megapuzzle, kolorowanki, quizy, zabawy
  • 17.00 – 18.00 spotkanie z autorką książki „Polarniczki” Dagmarą Bożek oraz bohaterkami filmu w reżyserii Kuby Witka: Wiesławą Ewą Krawczyk i Anną Krzyszowską-Waitkus
  • 18.00 – 19.00 projekcja filmu „Polarniczki” (reż. Kuba Witek)
  • 19.30 – 20.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nazwy geograficzne profesora Krzysztofa Birkenmajera na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyda Zachodnia) – dr Andrzej Pawłowski

Oficjalna strona Muzeum Badań Polarnych w Puławach 

Anna Nycz
Urząd Marszałkowski
Województwa Lubelskiego w Lublinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Z wiejskiego stołu

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...