Czas, kiedy muzea ograniczają ilość zwiedzających, pozornie nie pozwala na organizowanie wydarzeń, w których tradycyjnie bierze udział dużo osób. A jednak! Większość muzeów przeniosła tę lubianą przez widzów imprezę do świata wirtualnego. Efekt? Będzie można złożyć wizytę w wielu muzeach jednocześnie. Oto przykładowe zaproszenia:
Tutaj straszy! Noce w Muzeum Manggha: Motywem przewodnim będą opowieści o duchach i demonach, oczywiście w japońskim wydaniu. Prezentowany będzie folklor japoński wraz z obecnymi w nim magicznymi i tajemniczymi istotami.
Pojawią się informacje o yōkai, czyli o rożnego rodzaju potworach, demonach, chochlikach, upiorach i zjawach. Buddyjski filozof Inoue Enryō, poświęcił tym stworzeniom osobną dyscyplinę badań, którą nazwał yōkaigaku – demonologią, teraz Muzeum Manggha chce poświęcić tym istotom dedykowane wirtualne wydarzenie.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie zapowiada mnóstwo ciekawostek historycznych i prezentacji, jakich jeszcze nigdy nie było: 18:00-24:00 – krótkie filmy nagrane z udziałem muzealników. Wszystkie będą związane z cyfrą 7, bowiem w tym roku miasto Stargard będzie obchodzić rocznicę 777 lat nadania praw miejskich! Siódemki więc opanują muzeum na tę jedną noc, a widzowie będą mogli w tym uczestniczyć za pośrednictwem swoich komputerów i telefonów! Muzeum poleca:
– zasubskrybować kanał na Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCnIpBOzrIPEKcj5DNW0Ud4A
– polubić niniejszy fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumStargard/
– zaobserwować Instagram: https://www.instagram.com/mahart/
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Noc Muzeów rozpocznie od wspólnego czytania fragmentów dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik Tropikalny”. Zaproszono do współpracy przedstawicieli różnych środowisk – naukowego, artystycznego, muzealnego, teatralnego. Swój udział zadeklarowali wstępnie: Andrzej Dziuk dyrektor, reżyser i twórca Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Grzegorz Jarzyna dyrektor artystyczny Teatru TR w Warszawie. W akcji uczestniczą również pracownicy Muzeum Tatrzańskiego,np. – Helena Agata Pitoń kierownik Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskim, rodowita góralka, znawczyni twórczości Marka Żuławskiego. W kręgu jej zainteresowań pozostaje między innymi rzemiosło artystyczne tworzone w Zakopanem, autorka licznych wystaw. Rozpocznie ona cykl przygotowany na tą wyjątkową Noc Muzeów, która w tym roku będzie wirtualna. Usłyszymy w jej interpretacji fragment I aktu dramatu „Mister Price, czyli Bzik tropikalny” autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.” Z okazji 200. rocznicę urodzin dra Tytusa Chałubińskiego – patrona Muzeum Tatrzańskiego. W Noc Muzeów prezentowana będzie ta postać – odkrywcy walorów przyrodniczych Tatr, wspaniałego lekarza i społecznika, jego pasja i pierwsza profesja – botanika, a dokładniej briologia. Najbardziej znanymi botanicznymi dziełami dra Tytusa Chałubińskiego są prace naukowe poświęcone tatrzańskim mchom z końca XIX wieku. Aktualnie kolekcja mchów zebranych przez Tytusa Chałubińskiego ponad 150 lat temu w Tatrach znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.
Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprasza nie tylko do obserwowania prezentowanych materiałów, ale i do współpracy. WAŁECKA NOC WSPOMNIEŃ to muzealna propozycja Nocy Muzeów on-line. MZW zaprasza do wspólnego oglądania archiwalnych zdjęć Wałcza i Wałczan, rozpoznawania na starych zdjęciach osób i budynków, istniejących już tylko na zdjęciach i w pamięci ludzi, komentowania, wstawiania własnych archiwalnych zdjęć. 16 maja, od godziny 18.00 do 24.00 pojawi się na muzealnym fanpagu kilkaset zdjęć, najstarsze będą z 1945 roku.