poniedziałek, 16 maja, 2022

Wirtualna wycieczka po wystawie „Achmīm. Zapomniane miasto Egiptu”

Latem 2021 roku egipskie miasto Achmīm po raz pierwszy stało się bohaterem specjalnej wystawy w James Simon Gallery. Teraz można ją oglądać online w formie wirtualnej wycieczki 3D.

W związku z pandemią, wystawa „Achmīm. Zapomniane miasto Egiptu” (od 23 maja do 12 września 2021 r.) była otwarta tylko dla ograniczonej liczby odwiedzających. Aby dotrzeć do szerszej publiczności, przestrzeń wystawienniczą zdigitalizowano jako model 3D typu walk-in.

Uczestnicy wirtualnej wycieczki mogą swobodnie poruszać się po wystawie i czytać teksty wprowadzające do poszczególnych obszarów tematycznych, a także wszystkie ważne informacje o eksponowanych obiektach wraz z dodatkowymi objaśnieniami na temat najważniejszych wydarzeń i linkami do wypożyczonych muzeów. 

Ahmīm, miasto z ponad 6000 – letnią historią, jest jednym z najstarszych miast w Egipcie. Dziś tylko nieliczne pozostałości archeologiczne świadczą o długiej fazie osadnictwa tej starożytnej metropolii egipskiej, wielkich świątyniach i rozległej nekropolii. Pochodzące stąd dzieła sztuki, posągi, płaskorzeźby, przedmioty codziennego użytku, narzędzia czy trumny są rozproszone w kilku muzeach na całym świecie. Znaczna ich część znajduje się dziś w zbiorach berlińskich Muzeów Państwowych i Biblioteki Narodowej.

Wystawa „Ahmīm. Zapomniane miasto Egiptu” pokazuje kulturową i polityczną rolę miasta jako centrum religijnego i miejsca narodzin słynnych postaci historycznych Egiptu. Ponad 160 obiektów wystawionych w James Simon Gallery pochodziło głównie ze zbiorów Muzeum Egipskiego i Muzeum Sztuki Bizantyjskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Aleksandra Janiszewska-Cardone

0
Przebieg kariery ...

Bożena Pysiewicz

Urszula Kozakowska Zaucha

Dariusz Kacprzak