niedziela, 22 grudnia, 2024

Nowe miasto. Nowe widzenie

Bohaterką spotkania będzie dopiero co wydana książka fotograficzna „Nowe miasto. Nowe widzenie“, traktująca o współczesnych Tychach, która powstała we współpracy ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach.

W roku akademickim 2021/2022 studentki i studenci Szkoły Filmowej dokumentowali Tychy. Tworzyli pod okiem uznanego artysty fotografa Rafała Milacha oraz muzealniczki Eweliny Lasoty. Młodzi ludzie, oderwani od ekranów (po okresie zdalnego nauczania w czasie epidemii COVID-19), wyruszyli w miasto. W 2021 roku mijało 70 lat od rozpoczęcia jego budowy. Przeczuwaliśmy istnienie obszarów dotąd mało rozpoznanych. Powstała książka różnorodna formalnie i konceptualnie. Przedstawia takie tematy, jak nowa architektura czy tożsamość lokalna przejawiająca się w przywiązaniu do GKS-u Tychy. Tworzą ją prace Bartosza Gaczyńskiego, Pawła Grabarka, Tomasza Grzymały, Jakuba Kaźmierczaka i Anny Ryń.

Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki. Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądali się uczestniczki i uczestnicy projektu realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci kierowali swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Interesowała ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania. W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ
opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach
organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

data: 16 marca 2023 (czwartek), godz. 18.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach,Stary Magistrat, pl. Wolności 1
goście: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ oraz twórczyni i twórcy zaangażowani w projekt
prowadzi: Ewelina Lasota (Muzeum Miejskie w Tychach)
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Tekst: Agnieszka Woszczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...