środa, 24 kwietnia, 2024

Nowe wyniki badań archeologicznych. Spotkanie w Domu Uphagena

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza na wykład z 19. cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem będziemy gościć archeologów : Jakuba Józefowicza i Renatę Wiloch-Kozłowska, którzy wygłoszą prelekcję na temat „Życie mieszkańców dawnego Gdańska na przestrzeni 1000 lat w obrębie parceli przy ulicy Czopowej . Pierwsze wyniki najnowszych badań archeologicznych”.

– Archeologia kojarzy się z reguły z pradziejami, ewentualnie ze średniowieczem. Żyjemy w XXI wieku i badaniami archeologicznymi obejmujemy też czasy prawie nam współczesne – mówi Renata Wiloch-Kozłowska. – W czasie wykładu poznamy ślady jakie na jednej z parcel przy ulicy Czopowej zostawili mieszkańcy Gdańska od XX wieku, aż do czasów najdawniejszych jakie udało się do tej pory ustalić. To będzie fascynująca podróż w przeszłość, śladami mieszkańców Gdańska. Przewodnikami będą nam przedmioty codziennego użytku, które w naszych oczach urastają do rangi zabytków.

Wykład odbędzie się 29 marca (środa), o godz. 17.00 w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, przy ul. Długiej 12. Wstęp na spotkanie jest wolny. Wśród słuchaczy zostaną rozlosowane książki.

O prelegentach

Jakub Józefowicz –  absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego , od 2012 roku pracuje w Pracowni Archeologicznej Renata Wiloch-Kozłowska. Jego zainteresowania badawcze obejmują zwłaszcza archeologię miast, architektury. Pracę magisterską napisał na temat plakietek pielgrzymich odkrytych w czasie badań archeologicznych na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, w rejonie ulic Pszennej, Chmielnej i Żytniej. Prezentował też kilkakrotnie wyniki badań archeologicznych na Sesjach Pomorzoznawczych.

Renata Wiloch-Kozłowska – absolwentka archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 1996 roku prowadzi nieprzerwanie najstarszą firmę archeologiczną w województwie pomorskim. Badała stanowiska na grodzie gdańskim, w kościele św. Jana, klasztorze i kościele franciszkańskim, na Wyspie Spichrzów, ale również w obrębie średniowiecznego miasta w Tczewie, na cmentarzysku z okresu wpływów rzymskich w Borkowie i wielu innych. Jest nauczycielką konserwacji zabytków w Państwowych Szkołach Budownictwa, wykładała archeologię Gdańska na Gedanistyce na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i wiceprezesem Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz członkiem Zarządu Towarzystwa Domu Uphagena.

tekst: dr Andrzej Gierszewski
grafika: Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...