piątek, 3 maja, 2024

NUŻ W UHU. Nowy podcast Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki stara się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Dotyczy to również działań promocyjnych. Nie inaczej będzie w przypadku inaugurowanego właśnie projektu podcastowego, do którego poprowadzenia muzeum zaprosiło jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską. Już sam tytuł może niektórym przypominać „Jednodńuwkę futurystuw” – „Nuż w bżuhu”.

 „Nuż w bżuhu” to wydawnictwo, które zostało opublikowane w formie plakatu, pierwszy raz rozpowszechnione na ulicach Krakowa 13 listopada 1921 roku, w dwa tygodnie później widywane także w Warszawie. Za niekonwencjonalnym afiszem stała niepokorna i ekstrawagancka grupa futurystów polskich, zredagowali go Anatol Stern i Bruno Jasieński. Co wyróżniało „Jednodńuwkę”? Wiele rzeczy, ale jedną z ważniejszych był jej zapis – fonetyczny, który nic nie robił sobie z zasad ortografii. Wydawnictwo rozwścieczyło niejednego, współcześni krytycy pisali o nim, że stanowi jawny atak na pisownię i tradycję języka polskiego.

„Nuż w bżuhu” zawierał współczesną poezję eksperymentalną, artykuły i recenzje w nowatorskiej konwencji, czyli poszerzał horyzonty. Podobny cel stoi przed „Nożem w uhu”, projektem podcastowym, zatem również opartym na zasadach żywego słowa mówionego. A także już w samym tytule obiecującym nietypowe doświadczenia audialne.  

Czas jego inauguracji nie jest przypadkowy, w 2021 w Muzeum Sztuki obchodzi 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Było to wydarzenie niemal rewolucyjne i zwrócone ku przyszłości. Myśląc dziś o Muzeum również patrzymy przede wszystkim w przyszłość, podobnie jak awangardyści i futuryści.

Co znajdziemy na falach „Noża w uhu”? Po pierwsze rozmowy – dłuższe, krótsze, każde – z nietypowych perspektyw ukazujące aktualne wydarzenia i wystawy. Będzie też informować o tym, nad czym muzealnicy dopiero pracują i co ich w tym momencie zajmuje. Posłuchamy rozmów z artystami i artystkami, kuratorami i kuratorkami oraz innymi zaproszonymi gośćmi. Nieodzowną część poszczególnych odsłon serii stanowić będą m.in. fragmenty prac audialnych i ścieżek dźwiękowych filmów wideo z kolekcji ms, a także nagrania towarzyszące wystawom. Całość wyreżyseruje, poprowadzi oraz wzbogaci autorskimi nagraniami terenowymi – eksperymentując z formatami – Agnieszka Obszańska, wyjątkowy głos radiowy, jednoznacznie kojarzący się z kulturą, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Pierwszy odcinek podcastu jest dostępny na platformie Spotify oraz muzealnym profilu na Soundcloud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...