sobota, 5 października, 2024

O wielickiej soli na Festiwalu Soli w Hiszpanii

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zostało zaproszone – jako gość specjalny – do udziału w hiszpańskiej imprezie Festiwal Soli w Cardonie w Katalonii w dniach 1-2 czerwca 2024 roku. Zaprezentuje też wystawę plenerową pt. „Żupa Wielicka w Polsce”. W przyszłości Cardona zagości z hiszpańską solą w Wieliczce.

Muzeum zajmuje się tematyką solną i historią kopalni soli w Wieliczce. W celu promocji tej wiedzy organizuje od 1998 roku swoją imprezę „Święto Soli” na dziedzińcach Zamku Żupnego – najbliższe już 16 czerwca 2024 r. Muzeum uczestniczy też corocznie w imprezie „Dzień Soli” w Soliwarze na Słowacji.

Przelewanie solanki, na lewo przedstawienie XVII-wiecznej warzelni, w tle baszta (XIV w.), fot. D. Kołakowski

W czasie imprezy Festiwal Soli w Cardonie pracownicy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, w strojach wzorowanych na historycznych, pokażą jedną z metod pozyskiwania soli dzięki rekonstrukcji XVII-wiecznej warzelni. Metoda warzenia polega na gotowaniu słonej wody do momentu otrzymania soli. Ponadto na imprezie zostanie zaprezentowane skręcanie lin w warsztacie powroźniczym. Kram solny przypomni o handlu solą. Będą na nim dostępne różne rodzaje soli kamiennej i warzonej a dla chętnych – możliwość  kruszenia soli kamiennej w stępie, czyli drewnianym moździerzu. Dopiero w postaci  proszku mogła być wykorzystywana do celów konsumpcyjnych. Muzeum zaprosi też uczestników do udziału w warsztatach edukacyjnych i zajęciach ruchowych z solą. Będą też dostępne muzealne wydawnictwa.

Kram solny i kruszenie soli w stępie, fot. B. Konwerska

W czasie imprezy zostanie otwarta wystawa plenerowa „Żupa Wielicka w Polsce”. Zaprezentuje ona dzieje przedsiębiorstwa solnego – od geologii złoża solnego, przez warzelnictwo, odkrycie soli kamiennej, rozwój przedsiębiorstwa górniczego i handlu solą, piękno wielickiej soli, przełomowe momenty w historii i rozwoju technologicznym kopalni po dzieje Zamku Żupnego (siedziby tego przedsiębiorstwa), powstanie Muzeum Żup Krakowskich, współczesne funkcje Kopalni Soli Wieliczka, rozwój turystyki i lecznictwa podziemnego oraz historię górniczego miasta Wieliczka.

Udział w Festiwalu Soli i prezentacja wystawy „Żupa Wielicka w Polsce” zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Inspirująca 2024-2025.

Małgorzata Bogucka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Sztuka Zapisana

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o nawiązanej współpracy z red...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa czasowa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dostępna od 17....

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...